fb pixel Harvey Glatman svou první oběť uškrtil oblíbeným provazem. Za sérii vražd byl popraven v plynové komoře – G.cz
Vyhledávání

Harvey Glatman svou první oběť uškrtil oblíbeným provazem. Za sérii vražd byl popraven v plynové komoře

Zdroj: Neznámý autor - http://murderousminds.tumblr.com/image/24087170636, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48474295

Pokud se lidé dělí na dobré a špatné, Harvey Glatman patřil do skupiny těch špatných. V padesátých letech v Los Angeles totiž zabil tři mladé ženy a zařadil se tak k dalším americkým sériovým vrahům. Dne 18. září roku 1959 byl za své činy popraven v plynové komoře.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 18.9.2023, 09:51

Podvratný živel

Harvey Murray Glatman, narozen 10. prosince roku 1927 v americkém Bronxu, byl popisován jako chytrý kluk. Již jako skaut byl posedlý provazy. Když si jeho rodiče všimli, že se sám občas škrtí, vzali ho k lékaři, který jim řekl, že je to jen pubertální fáze a že z toho vyroste.

Jako teenager však Glatman například ohrožoval v Coloradu dívku pistolí na hraní. Posléze se dostal do New Yorku, kde později strávil dva roky a osm měsíců ve světoznámém vězení Sing Sing za loupež.

Los Angeles

Po propuštění se Glatman přestěhoval do Los Angeles a otevřel si opravnu televizorů. Kromě hraní s lanem se věnoval i fotografování. Dne 1. srpna roku 1957 tyto dva zájmy zlověstně spojil.

Pod záminkou zakázky pro modelku na volné noze vylákal Glatman devatenáctiletou Judy Ann Dull (na úvodní fotografii) do svého bytu, kde ji znásilnil a pak ji svázanou a s roubíkem v ústech vyfotografoval. Poté ji odvezl do pouště východně od Los Angeles a uškrtil ji svým oblíbeným provazem. V době, kdy bylo nalezeno tělo Judith Dull, neexistovaly žádné stopy či důkazy, které by zločin spojovaly právě s Glatmanem.

Vraždy a komora

Po návratu do Los Angeles si Glatman vyvěsil fotky Judith Dull na zeď, což ho dohnalo do jakéhosi stavu obsese, kdy se stal ještě více posedlým znásilňováním a vraždami. Jeho další obětí se stala Shirley Ann Bridgeford, kterou rovněž uškrtil v poušti. V červenci roku 1958 Glatman udeřil znovu a postupoval stejně zvráceně. V říjnu ho však štěstí opustilo.

Lorraine Vigi, která odpověděla na jeden z Glatmanových modelingových inzerátů, s ním jela do jeho studia, když si všimla, že míří pryč z města. Začala s Glatmanem zápasit, ten vytáhl pistoli a pokusil se jí svázat ruce. Po průstřelu kyčle se Lorraine Vigi podařilo mu zbraň vytrhnout. Při následném zápase oba vypadli z auta – právě když kolem projížděl policista.

Glatman byl zatčen, ke třem vraždám se přiznal, a navíc se zdálo, že si libuje v líčení svých sadistických zločinů. Soud s ním trval pouhé tři dny, než byl poslán na smrt do San Quentinu. Glatman, sériový vrah, po celou dobu odolával všem „výzvám“ k záchraně života, a dokonce napsal odvolací komisi: „Chci jen zemřít.“

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články