fb pixel Irové bojují o to, aby Země nepřišla o velrybí zpěv – G.cz
Vyhledávání

Irové bojují o to, aby Země nepřišla o velrybí zpěv

Lidské sny jsou různé, někdo touží po materiálních statcích, jiný po zážitcích. Mezi ty cestovatelské patří bezesporu pohled na velrybu vynořující se z hlubin oceánu. A s trochou štěstí si mohou pozorovatelé jedněch z největších zemských živočichů odnést velký zážitek. A to slyšet velrybí zpěv.

Speciální projekt 4.5.2021, 10:00

Jsou jím proslulí zejména keporkaci. Nejvíc zpívají během období páření, lákají k sobě samice a hlas mají opravdu silný. Vždyť se nese do vzdálenosti až tisíce kilometrů! A pozor – velrybí „písně“ nejsou nepodobné lidské řeči.

Jenže… Lidé se k přírodě chovají macešsky, a tak jsou data nemilosrdná - milionu druhů živočichů hrozí vyhynutí, změna klimatu zvyšuje výskyt a závažnost přírodních katastrof, oceány jsou 10krát znečištěnější, než před čtyřiceti lety… A tak by se bez zásahu mohlo stát, že i velryby dozpívají.

Proto v Irsku pracují na studii, která má za cíl zkoumat právě dopad znečištění oceánským hlukem na tamní mořský život. Projekt Smart Whale Sounds akustického monitorování druhů kytovců, tedy velryb, delfínů a sviňuch, zde byl zahájen koncem března.

Potrvá řadu měsíců a proveden může být díky speciálně vyvinuté bóji, která bude potřebná data sbírat. Bóje „pracuje“ 9 kilometrů od pobřeží Baltimoru v hrabství Cork. Připojen je k ní neméně speciální podvodní mikrofon, který dovede zaznamenávat v reálném čase různé druhy volání. Díky tomu bude možné snáze pochopit, co se pod mořskou hladinou děje a do budoucna dokonce poskytnout systém, který by s předstihem varoval lodě, aby snížily rychlost a velryby tak neohrožovaly.

Narušené zdraví zvířat

„Zvýšená úroveň námořní dopravy z kontejnerových lodí, výletních lodí, motorových člunů a provozovatelů ekologických zájezdů způsobila znečištění hlukem. Zvukové znečištění způsobuje tolik škod na mořském životě jako nadměrný rybolov, znečištění a změna klimatu a předpokládá se, že způsobuje změny chování, které narušují zdraví a přežití zvířat. Informované odhady naznačují, že hladiny oceánského hluku jsou dnes minimálně 10krát vyšší než před několika desítkami let,“ říká Emer Keaveney, vedoucí výzkumný pracovník neziskové organizace Ocean Research & Conservation Association Ireland (ORCA Ireland), která na projektu pracuje ve spolupráci s Rainforest Connection.

Podporu má pomoc oceánu i v technologickém gigantu, společnosti Huawei. Ta poskytla podporu a pomoc v rámci své globální iniciativy TECH4ALL. Jejím cílem je využít dostupné moderní technologie, aplikace a dovednosti k posílení postavení lidí a organizací po celém světě. Smart Whale Sounds je přitom prvním v Irsku spuštěným projektem se zaměřením na oceánskou a mořskou divočinu.

Brát méně, dávat více

„Společnost Huawei je v Irsku důvěryhodným partnerem již více než 16 let a jsme rádi, že můžeme podpořit skvělou práci, kterou odvede společnost ORCA Ireland. Díky projektu Smart Whale sound bude Irsko na špici využívání technologie a dat, které povedou k lepšímu porozumění podmořskému světu a pomohou k lepšímu zacházení s chráněnými podmořskými oblastmi,“ zdůrazňuje generální ředitel společnosti Huawei Ireland Tony Yangxu.

Jak Huawei připomíná, v roce 1991 bylo Irsko vyhlášeno útočištěm velryb a delfínů. Jenže byť se zdá, že se počty velryb každoročně zvyšují, zároveň přes 90 % irského mezinárodního obchodu probíhá po moři, proto se zvýšila úroveň okolního hluku, který pochopitelně má vliv na stanoviště zvířat. A závazek společnosti Huawei vůči přírodě je zcela jednoduchý – spočívá v tom, že moderní technologie by neměly být v rozporu s přírodou, naopak by měly přírodě prospívat. „Věříme v používání technologií ke snížení dopadu lidských činností na přírodu. Musíme brát méně a dávat více,“ míní Huawei.

Podobné články

Doporučujeme

Další články