iPhone 7 se definitivně rozloučí s audiojackem – G.cz
Vyhledávání

iPhone 7 se definitivně rozloučí s audiojackem

Poslední pojítko moderních smartphonů s jejich analogovými bratříčky bude přetnuto. A vy si budete muset chtě nechtě koupit nová sluchátka, pokud tedy budete chtít ještě tenčí, lehčí a novější jablíčko.

Václav Rybář
Václav Rybář 25.1.2016, 17:34

Audiojack určitě všichni znáte. 3,5mm kolík, který je součástí drtivé většiny elektroniky, která chce nějakým způsobem vyluzovat zvuk. Máte ho v počítači, máte ho na televizi, možná i na reprácích, elektrické kytaře nebo právě mobilním telefonu. Tenhle analogový konektor je dědictvím pozdního devatenáctého století a svou premiéru zažil právě v telefonních ústřednách.

Mohli bychom vás zatěžovat nejrůznějšími variacemi slavného "džeku", verzemi TRS a TRRS, ale většina lidí ani netuší, že některé jacky jsou mírně delší než ty ostatní a díky tomu umí víc věcí (třeba ovládat hlasitost nebo vést po jednom drátě sluchátko i mikrofon). Důležité je, že jack tu s námi pořád je, a tak můžete vzít libovolná sluchátka a připojit je k čemukoliv od televize přes AV receiver až po telefon. Mnozí z nás proto mají kvalitní sluchátka (a ne, nemluvíme o Beats by Dr. Dre), která často i z mobilů dovedou vytáhnout solidní zvuk. Zrovna Apple se solidními sluchátky nezní vůbec špatně, ostatně právě Jablíčko nám kdysi přineslo iPod a spustilo revoluci "tisíce písniček do kapsy". A teď chce stejná firma odstřihnout od hudby všechny dosavadní sluchátkomily.

Audiojack je totiž se svými 3,5 milimetry příliš tlustý na aktuální trend tenkých mobilů. V některých plackách dokonce můžeme vidět, jak jeho profil mírně vystupuje z jinak extrémně tenoučkého těla. A protože nový iPhone chce být úplně nejtenčí, musí audiojack z kola ven. Čert vem, že tenké tělo s sebou kromě absence tradičních portů (na to jsme si ale u Applu tak nějak zvykli) přinese i menší baterii, kterou nepůjde snadno vyměnit, na telefonu buď ubude jedna zdířka a připojení sluchátek budeme muset řešit přes redukci do digitálních portů, nebo možná Apple přijde se svým vlastním jackem, v tomto případě dvoumilimetrovým, pokud máme tedy věřit drbům z patentového úřadu. Nedávalo by to ale moc smysl, protože minijack (2,5mm) už existuje pěkně dlouho a Apple ho mohl klidně využít.

Pro zrušení audiojacku jako takového hraje i místo, které zabírá uvnitř přístroje. On je ten kolík totiž v konfiguraci TRRS poměrně velký (skoro dva centimetry), zvlášť v porovnání s Apple konektory. Tak či onak se připravte na koupi drahé redukce nebo výměnu sluchátek. Osobně doufáme v to první, protože drtivá většina ostatní elektroniky se audiojacku jen tak nevzdá. Je to jednoduché, levné a v rámci možností i poměrně odolné řešení.

A co dalšího sedmičkový iPhone přinese? Počítat můžeme s lepším displejem, odolnější konstrukcí a tenčím profilem, odhaduje se, že by iPhone mohl mít pouhých šest milimetrů! Naopak fotoaparát asi zůstane stejný. Není se co divit, nový dvanáctimegapixel z iPhone 6S fotí skvěle, zvlášť s optickou stabilizací z větší pluskové verze.

iPhone 7 by se měl na trhu objevit cca v září 2016.

A TADY se podívejte na 8 symbolů, které v naší generaci vyvolávají strach a úzkost.

Podobné články

Doporučujeme

Další články