fb pixel Investice do protinožců dávají čím dál větší smysl – G.cz
Vyhledávání

Investice do protinožců dávají čím dál větší smysl

Když Guardian napsal, že zájem Britů o emigraci na Nový Zéland se za dobu od volby brexitu zdvojnásobil, vyvolalo zjištění mezi tamějšími patrioty šok. Už ne tolik překvapeni byli analytici, kteří dlouhodobě doporučovali investovat do novozélandského či australského dolaru.

Peter Bukov
Peter Bukov 29.9.2016, 12:15

Obě země protinožců, Austrálie a Nový Zéland, patří z reputačního hlediska mezi nejaktraktivnější na světě. Podle letošního měření uznávaného Reputation Institute se oba státy umístily mezi desítkou zemí s nejlepší reputací, Austrálie na čtvrtém místě, Nový Zéland na místě sedmém. Toto měření prováděné na velkém vzorku 58 tisíc relevantních respondentů může být sice netradičním, ale o to užitečnějším podkladem pro investiční rozhodování. U cílových skupin totiž zjišťuje postoje k výrobkům a značkám z dané země, vnímání efektivnosti státní správy, ale i příznivost prostředí pro návštěvu, akci, investici i pro každodenní život.

Zatímco tedy Evropa zažívá turbulence spojené s brexitem, imigrací a finanční nestabilitou, a v USA se děsí výsledku prezidentských voleb, Austrálie a Nový Zéland přitahují nejen turisty a bonitní zájemce o migraci, ale i investory do měny a široké škály aktiv.

Novozélandský dolar (NZD) zůstává i v roce 2016 oblíbenou měnou. Díky vyšší úrokové míře, aktuálně na 2 %, jej investoři kupují, a tlačí tak nahoru. Od začátku roku si NZD vůči USD polepšil o více než 7 %, a byl tak zajímavější než například svým způsobem benchmark trhu, americký akciový index SP500, který od začátku roku vzrostl „jen“ o 5 %.

NZD je silnější také vůči euru a obchoduje se od začátku roku přibližně s 5% ziskem. V eurozóně stále panuje negativní sentiment, ECB drží dále uvolněnou monetární politiku a státní dluhopisy také brzdí investory, jelikož jsou jejich výnosy nulové až záporné. To je pochopitelně další faktor, který směruje pozornost investorů do rizikovějších aktiv a měn včetně NZD.

Australský dolar (AUD) posilnil vůči USD od začátku roku jen o 3,5 %, ale od lednových minim je silnější až o 10 %. Úrokový diferenciál je na tomto páru o trochu menší, jelikož Australská centrální banka má aktuálně sazby na úrovni 1,5 %.

Podobné články

Doporučujeme

Další články