USS Liberty
Liberty se pokusila vysílačkou požádat o pomoc, ale izraelské letouny vysílání zablokovaly. Nakonec se lodi podařilo navázat kontakt s americkou letadlovou lodí Saratoga a na obranu Liberty bylo vysláno 12 stíhaček a čtyři další letouny.
Když však zpráva o jejich nasazení dorazila do Washingtonu, ministr obrany Robert McNamara nařídil jejich odvolání zpět na letadlovou loď a k Liberty nikdy nedorazily. Důvod odvolání zůstává nejasný.
Izraelský útok
Po návratu do Středomoří byl první nálet na Liberty ukončen. Devět z 294 členů posádky bylo mrtvých a 60 zraněných. Náhle na loď zaútočily izraelské torpédové čluny, které vypustily torpéda a ostřelovaly loď dělostřelectvem.
Pod velením zraněného kapitána Williama L. McGonagla se Liberty podařilo odvrátit čtyři torpéda, ale jedno zasáhlo loď u čáry ponoru. Těžce poškozená loď vypustila tři záchranné čluny, ale i ty byly napadeny, šlo tedy o porušení mezinárodního práva. Když se Izraelcům nepodařilo Liberty, která měla výtlak 10 000 tun, potopit, nakonec od tohoto úmyslu upustili.
Omyl nebo úmysl?
Při dvouhodinovém útoku zahynulo celkem 34 Američanů a 171 jich bylo zraněno. Po útoku se Liberty podařilo dokulhat do bezpečného přístavu. Izrael se později za útok omluvil a nabídl odškodné ve výši 6,9 milionu dolarů s tím, že si Liberty spletl s egyptskou lodí.
Ti, kdo útok přežili, a někteří bývalí američtí představitelé se však domnívají, že útok byl záměrný a zinscenovaný s cílem zakrýt chystané obsazení syrských Golanských výšin Izraelem, k němuž došlo následujícího dne. Odposlouchávací zařízení na lodi by pravděpodobně odposlechla izraelskou vojenskou komunikaci plánující tuto kontroverzní operaci. Kapitán McGonagle byl později vyznamenán Medailí cti za hrdinské velení lodi Liberty během útoku a po něm.
Zdroj: History, Wikipedia