fb pixel I s koronavirem v zádech Židé slaví Pesach, a jako obvykle vy nemáte nejmenší tušení, co to znamená – G.cz
Vyhledávání

I s koronavirem v zádech Židé slaví Pesach, a jako obvykle vy nemáte nejmenší tušení, co to znamená

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Podobně jako se o Chanuce říká, že jsou to “židovské Vánoce”, lidé se rádi vyjadřují o svátku Pesach jako o “židovských Velikonocích”, obojí je samozřejmě naprostá hovadina. Pesach nepřipomíná Ježíše, jeho ukřižování a zmrtvýchvstání, ale Mojžíše a jeho “suchou nohou z Egypta do Izraele” challenge.

Jan Studnička
Jan Studnička 9.4.2020, 12:16

10 hit combo!

Ten příběh asi znáte. O malém chlapci, který připlul po řece. Jak vyrostl ve faraonově rodině, jak viděl hořící keř (ale ne ten s Vojtou Kotkem, ten původní hořící keř), jak chtěl vyvést Židy z Egypta, ale jak je faraon nechtěl pustit…. a jak Bůh udeřil na Egypt deseti ranami.

Nejdřív se veškerá voda změnila na krev, pak přišly žáby, potom štěnice, pak mouchy a dobytčí mor. Potom vředy a nákaza na lidi i zvířata. Krupobití (někde jsou uváděny firebally), kobylky, třídenní tma a nakonec pobití prvorozených. Po tom všem se faraon uvolil povolit Izraelitům odchod z Egypta, ale pak si řekl: “Víte co? Ani náhodou, jsem se rozmyslel!” A poslal za odcházejími Židy armádu.

A tady přichází ta nejlepší část příběhu, kdy jsou Židé skřípnuti mezi Rudým mořem a egyptskými jednotkami a tak se před Mojžíšem rozestoupí moře, aby mohl svůj lid v klídku odvést pryč. Pro více detailů se podívejte na nejlepší film, který kdy byl o téhle události natočený - Princ Egyptský. Vážně, je to mnohem lepší, než si to pamatujete.

Jídlo!

Každopádně, tenhle příběh si Židé připomínají svátkem pesach. V židovském kalendáři začíná svátek 15. nisanu a končí 21. nisanu. Pro ty z vás, kteří se náhodou neorientují ve dvou a více kalendářích, letos to vychází na 8. až 16. dubna. Tenhle svátek je extrémně důležitý, důležitější než třeba už výše zmíněná Chanuka, takže mu předcházejí ohromné přípravy.

V určité části je to vlastně religiózní verze jarního úklidu, ve které se musí z domu odstranit veškerý chamec. Co je chamec? V podstatě všechno, co je obilnina a přišlo to do styku s vodou na víc než osmnáct minut. Ano, Židé dovedou být velice podivně specifičtí. Netýká se to ale jenom pečiva, týká se to třeba i pití. Třeba whiskey. Během svátků nemůžou Židé ani konzumovat ani VLASTNIT chamec, takže existuje celkem veselá tradice, kdy se přes rabína prodává všechen chamec nežidům… a po svátcích se kupuje zpátky. Tenhle zvyk se vyvinul hlavně proto, že spousta židů vlastnila obchody a nemůže si dovolit přijít o veškeré obilné zboží jen tak. Jakékoli obilniny, které se najdou během Pesachu se pak musí pálit. Takže… to nechcete.

Během svátků tedy žádná whiskey, žádné housky, žádná pizza, žádné těstoviny. Naštěstí existuje maces, tradiční nekvašený chlebový pokrm. Jsou to takové krekry a většina Židů ho z duše nenávidí.

Asi vás nepřekvapí, že mezi různými náboženskými větvemi jsou rozdíly v tom, co se jíst může a co nesmí. Někde se zakazují luštěniny, protože “by si je lidé mohli splést s obilím” a podobně.

A když jsme u jídla, jedna z nejdůležitějších událostí svátku je Seder. Což je slavnostní večeře, která má tradičně sloužit tomu, aby se děti naučili tu storku o Mojžíšovi, takže často je Seder koncipován tak, aby děti bavil. Přesto se ale musí dodržet pořadí čtrnácti úkonů, které se celým Sederem vinou. Hodování je náročné.

Povinná četba

Plnohodnotnými svátky jsou první a poslední den. Mezitím jsou takzvané polosváteční dny. Ale po celý Pesach jsou upravené modlitby, čtou se specifické výňatky svatých textů a podobně. Poslední den se připomíná právě zázrak rozestoupení moře a čte se příslušná pasáž z Exodu, ale přestože jde o plnohodnotný svýtek, čte se jenom polovina Halel (modlitba chvály a díkůvzdání), protože svoboda Izraelitů byla vykoupena smrtí spousty lidí, i když nepřátel.

Což je od nich milé, že.

Když jsme u vztahu Židů s… kýmkoli jiným, je zajímavé, že původně byly Velikonoce a Pesach navrženy tak, aby se nikdy nepřekrývaly. To šlo udržet v juliánském kalendáři, ale v gregoriánském už nikoli, takže se svátky občas překryjí.

Pesach za dob koronaviru

Řádné slavení svátku ale bylo letos bohužel znemožněno pandemií koronaviru, takže se spousta rodin musí přizpůsobit. Část tradic musela být po celém světě zrušena úplně, velká část se prostě poupravila. Pořádají se velká virtuální setkání, při kterých se vypráví příběh Exodu a i ortodoxní židé připouštějí, že online večeře je v pořádku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články