fb pixel Hvězdná obloha v 9 fotografiích, jak ji obyčejný člověk nejspíš nikdy nespatří – G.cz
Vyhledávání

Hvězdná obloha v 9 fotografiích, jak ji obyčejný člověk nejspíš nikdy nespatří

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Dokážete si představit, že se by večer ve městech nerozsvítila žádná světla a navíc by se zrychlil čas? Asi takhle by vypadala podívaná na milióny zářících hvězd, které díky ‚světelnému smogu‘ nemáme šanci vidět.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 6.1.2016, 19:50

Trochu samozřejmě přeháníme, pouhým okem se venku takovéhle podívané jen tak nikdo nedočká. Ale zase si nemyslete, že je to celé dílo šikovného uživatele Photoshotu – právě naopak. Tyhle ohromující fotky pořídil fotograf ze Singapuru pod nickem Justin Ng, který se svému hobby věnuje už celých šest let a sbírá jedno ocenění za druhým. Jeho práce publikovalo např. National Geographic, UniverseToday, CNN, BBC, EarthSky a mnoho dalších.

Zrovna k těmto kouskům, které vypadají, jako kdyby na obloze hrála nejkrásnější přehlídka ohňostrojů, přišel díky tomu, že dal fotoaparát na stativ a nechal ho snímat na dlouhou expozici. Efekt světelných stop hvězd vyrobila rotace Země.

I když každý snímek musí projít Photoshopem, Justin se snaží co nejméně do nich zasahovat a převážně jen dobarvuje a zvýrazňuje hvězdy pro hlubší zážitek.

„Lidé moc nevěří, že jsem dokázal takové snímky zachytit poblíž Singapuru, kde je tak silný světelný smog,“ řekl Justin v rozhovoru pro Daily Mail. „Ovšem na mých fotkách můžete vidět, že jsem byl doopravdy svědkem ohromného představení. Přál bych si, abychom zamezili světelnému znečištění nad městy po celém světě, aby se aspoň další generace mohly dočkat téhle nádherné podívané.“

Hvězdám se na svých fotkách začal častěji věnovat poté, co navštívil Indonésii a na hoře Bromo zachytil úchvatný pohled na Mléčnou dráhu. Od té doby se věnuje nejen focení, ale i psaní. Na svém blogu radí začínajícím fotografům, jak docílit co nejlepších astronomických snímků.

Dlužno ovšem dodat, že Justin neobjevil ‚ameriku‘ – něco podobného dělají také dva chlápci z projektu Skyglow.

A TADY máte pro změnu hvězdy seriálové, které excelují na jevišti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články