fb pixel Hurá, Finové našli lék na kocovinu! Ráj na zemi se blíží! – G.cz
Vyhledávání

Hurá, Finové našli lék na kocovinu! Ráj na zemi se blíží!

Zdroj: YouTube.com - MovieClips

Pán buď pochválen, svět konečně zasáhla nějaká dobrá zpráva. Finští vědci tvrdí, že kápli na lék, který odstraňuje symptomy kocoviny, tendenci pít alkohol další den a ve vyšších dávkách dokonce zahání stres a úzkosti. Ve zkratce, Finové vynalezli štěstí v pilulce.

Jan Studnička
Jan Studnička 20.8.2020, 10:31

Bingechlastání

Finové mají s alkoholismem problém. Jakože pořádný problém. Je jich zhruba pět a půl milionu a nějakých pět set tisíc lidí se tam považuje za ohrožené alkoholismem. To je věc, která se nám v Česku těžko vnímá, protože si těžko spojujeme slova jako “alkoholismus” a “ohrožení”, protože přes upřímnou snahu mileniálů, chlastání je tady pořád tak trochu národní sport.

Čímž neříkáme, že si taky občas nedáme čistě sportovní víkend.

Nicméně situace ve Finsku je důvodem, proč právě tam vznikl program, který si dal za cíl léčit problémy spojené s chlastem. Univerzita v Helsinkách a Východofinská univerzita společnými silami pracovali na amino kyselině L-Cysteine, která by podle všeho měla odstranit s konzumací alkoholu spojenou otupělost, bolest hlavy a nevolnost. Jinými slovy, lék na kocovinu.

A to při dvanácti stech miligramech podané látky. Při pouhé poloviční dávce pomáhá amino kyselina se stresem a úzkostmi. Doprovodným efektem je pak to, že člověk nemá tendenci pít další den, takže by L-Cysteine mohl být neocenitelný při boji s alkoholismem. Ale to se znovu bavíme o situaci ve Finsku. V Česku se dost možná lék proti kocovině použije k tomu, že se v alkoholiky promění všichni, protože teď už není žádný důvod nepít.

Věda, která baví

Podobné léky se samozřejmě v určité fázi musí začít testovat na lidech a takové testy právě proběhly. Po tři hodiny devatenáct zdravých mužů konzumovalo alkohol, konkrétně jeden a půl gramu alkoholu na kilogram váhy testovaného. To všechno samozřejmě v přísně kontrolovaném prostředí.

Po nejvědečtější kalbě v dějinách lidstva byli dobrovolníci požádáni, aby polkli pilulku. Část dostala L-Cysteine a nějaké vitamíny, část dostala pouze placebo. A pak se čekalo. Výsledky prokazatelně ukazují na efekt, který L-Cysteine může mít.

To ale neznamená, že se testování obešlo bez jakýchkoli problémů, naopak. Zjistilo se například, že někteří dobrovolníci nejsou schopní testování dokončit, protože na to prostě nemají. Máš se nejdřív naučit chlastat, když chceš léčit kocovinu, hochu. Druhým problémem pak byli dobrovolníci s přirozenou imunitou vůči kocourovi. Ale největší problém představovala skupinka testovaných, kteří se rozhodli, že půjdou pokračovat do baru.

Podobné články

Doporučujeme

Další články