Humoristický bestseller na filmovém plátně: Natáčení Poslední aristokratky už finišuje

Obrázek uživatele vaclav.roman
13.03.2019, 07:33

Brečeli jste nad knihami píšícího kastelána Evžena Bočka smíchy? Aby ne. Série o zámku Kostka je novým vrcholem české humoristické prózy a tento bestseller se dočkal už čtvrtého pokračování. A to není všechno. Pro fanoušky Marie Kostkové je tu další výborná zprava; na podzim se Poslední aristokratky dočkáme na filmovém plátně!

Vítejte na Kostce

Ve filmu se přeneseme do roku 1996, kdy rodilý Newyorčan získá v restituci dávné rodinné sídlo, kterým je zámek Kostka. "Situace a postavy v knize jsou vymyšlené. Až na knížete Schwarzenbergra, pochopitelně.“ Píše kastelán Evžen Boček v úvodu své knihy Poslední aristokratka (2012) těsně předtím, než dá prostor deníkovému vyprávění Marie Kostkové z Kostky. Tato kniha zvítězila v prvním ročníku Ceny Miloslava Švandrlíka pro nejlepší humoristický román.

A vyprávění je tak poutavé a zábavné, že si čtenáři vyžádali pokračování a v roce 2013 vyšla Aristokratka ve varu. O tři roky později přicválala do knihkupectví Aristokratka na koni a v roce 2018 vyšlo čtvrté pokračování Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka. V Divadle Na Jezerce si v roce 2015 usmysleli, že by bylo krásné dílo zdramatizovat a v režii Arnošta Goldflama vzniklo představení, které je dost často vyprodané.

Příběh rodiny hraběte Kostky, který se vrací z emigrace, aby převzal rodinné sídlo (a spolu s ním i prapodivný personál), zaujal také filmaře. Konkrétně Jiřího Vejdělka, který film Poslední aristokratka nejenom režíruje, ale vytvořil k němu také scénář. Ostatně není to poprvé, co Vejdělek sáhl po českém bestselleru a rozhodl se jej převést na filmové plátno. V roce 2006 stál za divácky úspěšným snímkem Účastníci zájezdu, který vznikl podle knihy Michala Viewegha. Film tehdy vidělo v kinech přes 800 tisíc diváků. Hrozí letos něco podobného?

Není sporu o tom, že předloha je hodně vtipná. Jak si s látkou Vejdělek poradil se dozvíme nejdříve 24. října 2019, kdy bude film Poslední aristokratka uveden do kin.

Hraběte Kostku hraje Čermák

Tvůrci do tří hlavních rolí obsadili Hynka Čermáka, který hraje hraběte Františka Antonína Kostky. Jeho ženu Vivien, která má velké problémy s češtinou, ztvárnila Tatiana Vilhelmová. Jejich dceru Marii hraje Yvona Stolařová. Kromě této trojice se filmu objeví Vojtěch Kotek, Eliška Balzerová, Pavel Liška a další.

Natáčelo se během krušné zimy 2019, a to celkem na pěti zámcích - Lemberk, Buchlovice, Rájec, Jaroslavice a nakonec Milotice. Na posledním jmenovaném celý příběh vznikl. Evžen Boček je totiž kastelánem na zámku Milotice na Hodonínsku, právě zde se natočila největší část filmu. Poslední klapka je plánována na 17. březen 2019, pak pomalu odstartuje na zámcích návštěvnická sezona a až skončí, tak vzhůru do kina!

A zde si můžete přečíst o 5 českých snímcích, které měly získat Oscara za nejlepší cizojazyčný film.


Komentáře

Doporučeno pro vás