Milovník kokainu s hollywoodskými ambicemi
Jméno Hugo Haas nám navždy bude připomínat ikonického prvorepublikového herce, který pocházel z brněnské židovské rodiny. Jeho otec byl majitel obchodu s obuví U Zajíce, zatímco strýc z matčiny strany se živil jako herec. Hugův o dva roky starší bratr Pavel byl navíc velmi nadaný hudebník, takže budoucí herec vyrůstal v opravdu inspirativním prostředí, jež ho postupně formovalo. Navíc společně s bratrem nastoupili na brněnskou konzervatoř, kde studovali zpěv. Zde se potkal s hudebním skladatelem Leošem Janáčkem, který mu doporučil stát se hercem. Když v roce 1920 absolvoval školu, dostal nabídku v brněnském Národním divadle, kde působil dva roky. Následně se uchytil v divadle v Ostravě a Olomouci. Teprve až v roce 1924 se mu podařilo získat angažmá v pražském Divadle Komedie, odkud následně přešel do Divadla na Vinohradech. Od roku 1930 hrál v Národním divadle, kde působil až do začátku 2. světové války.
Kromě hraní v divadle se od roku 1923 začal aktivně věnovat i filmovému herectví. S příchodem filmu zde totiž mohl uplatnit svůj komediální talent, kterého měl podle všeho na rozdávání. Asi jeho nejznámější rolí v Československu byla ta ve filmu Muži v offsidu od Svatopluka Innemanna. Říká se o něm, že si až do druhé světové války zahrál zhruba ve třiceti filmech. Herectví však nebylo jeho jediným umem, své úsilí věnoval i režisérství. Jeden z filmů dokonce režíroval se samotným Otakarem Vávrou.
Haas byl v Praze známý pro svůj bohémský život, který byl plný drog, alkoholu a milenek. Ve 30. letech se zviditelnil i tím, že pravidelně pořádal divoké večírky pro podnikatelskou a uměleckou elitu. Večírky prý byly někdy završeny i nočními automobilovými závody v centru Prahy. Samozřejmostí byl i kokain, jenž byl nedílnou součástí Haasova života. Vzhledem k tomu, že se v té době na území tehdejšího Československa pohybovalo zhruba 600 dealerů drog, tak pro něj nebylo složité sehnat si svou dávku. Jeden z dealerů například pracoval jako šatnář v Hunkově restauraci, kam si Hugo pravidelně jezdil pro dávku. Dalším místem, kde se prodával kokain, byl hotel Paříž v Obecním domě. Podle vzpomínek jeho milenek byl schopný za večírky a drogy utrácet veškeré svoje peníze.
Zlaté časy v Československu trvaly až do roku 1939. Vzhledem k tomu, že byl Haas židovského původu, dostal se na začátku tohoto osudného roku do problémů. Dostal výpověď v divadle a kvůli strachu o život se nakonec rozhodl emigrovat do bezpečí. Jako první zemi zvolil Francii, odkud se následně rozhodl emigrovat do USA. Zatímco jeho otec i bratr skončili v koncentračním táboře, kde posléze i zahynuli, tak Hugo začal žít svůj americký sen. Od roku 1942 začal hrát v divadle v angličtině, také vyučoval herectví na umělecké škole. Podařilo se mu rovněž prosadit se i v Hollywoodu, kde si zahrál v několika desítkách filmech. Kromě herectví se mu povedlo stát se i režisérem a scenáristou, ale jak sám tvrdil, tak jeho začátky nebyly příliš jednoduché. Potýkal se s jazykovou bariérou a přízvukem, takže se častokrát musel spokojit s rolemi cizinců.
Nicméně se postupně vypracoval k uznávaným hollywoodským osobnostem a na vlastní triko vyprodukoval nakonec neuvěřitelných 14 filmů. V dobách, kdy žil v Hollywoodu, prý sousedil například s Erichem Mariou Remarquem a přátelil se s Gregorym Peckem. Do Evropy se vrátil až v 60. letech. Na krátkou dobu navštívil Prahu, avšak nakonec se rozhodl usadit se ve Vídni, kde občas účinkoval v televizi.
Zemřel 1. prosince 1968 ve Vídni, ale pohřben je na židovském hřbitově v Brně po boku své rodiny.