Nekonečné čekání
Druhá světová válka trvala 6 let a její průběh charakterizuje několik zásadních milníků. Jedním takovým je jistě operace Dynamo, tedy masová evakuace především britských, ale i francouzských a belgických vojáků z pláže u města Dunkerk poté, co je v bitvě tamtéž porazila a obklíčila německá armáda. Winston Churchill charakterizoval události z roku 1940 jako "kolosální vojenskou katastrofu", kdy "jádro a mozek britského expedičního sboru uvízl v Dunkerku". A měl pravdu, v Belgii se tehdy nacházela skoro celá britská armáda. Zachytit atmosféru čekání na vysvobození na konkrétních příbězích třech fiktivních vojáků v roce 2017 zkusil režisér Christopher Nolan.
Jeho Dunkerk není tradičním válečným velkofilmem. Nolan je osobitý režisér s jasně rozpoznatelným stylem a jedná se o jeho první projekt vycházející ze skutečné události. Reálie ale tvůrce pojal po svém, což není nutně špatně, ale samozřejmě to s sebou přineslo i mírné odchýlení od skutečnosti. Ačkoliv se váleční veteráni, kteří se účastnili světové premiéry snímku, shodují, že tísnivou atmosféru tvůrce zachytil věrně, zároveň se někteří z nich (zřejmě s lehkou nadsázkou) shodli, že velkolepý filmový soundtrack v kině zní hlasitěji než bombardování na pláži.
Právě to ve skutečnosti v roce 1940 u Dunkerku probíhalo. Němci na Spojence nepřetržitě házeli bomby, ve filmu to ale zachyceno není. Stejně tak se civilní lodě a čluny do operace Dynamo nezapojily až v závěru, na pomoc vyjížděly hned od začátku. Co zaráží diváka znalého historie nejvíc je čistota a spořádanost, s jakou Nolan vykreslil nástupy do lodí. Ve filmu vidíme vojáky seřazené v úhledných zástupech, realita byla ale pochopitelně poněkud jiná. Na pláži panoval velký strach a především chaos. Jen si to představte. Máte za sebou hrůzy západní fronty a od domova vás dělí tak málo. Stačí jen čekat, dostat se na loď a pak se na ní udržet a doufat, že ji nepřítel nepotopí. Brnkačka, ne?
Další zajímavosti o snímku, který dnes ve 22:20 uvede TV Nova, se dozvíte v následující galerii:
A tady další nálož filmových zajímavostí: víte, kdo je ve skutečnosti autorem kresby nahé Rose z Titanicu?