fb pixel Hrozí nám národní tragédie: Jestli něco rychle neuděláme, dojde kvůli suchu pivo – G.cz
Vyhledávání

Hrozí nám národní tragédie: Jestli něco rychle neuděláme, dojde kvůli suchu pivo

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Opakovaná vlna sucha nám z našich luhů a hájů dělá takovou malou Saharu. To je pro Čechy zásadní, protože pivo může kvůli klimatické změně zdražit až na dvojnásobek ceny a časem úplně zmizet. Na jeden litr zlatavého moku se totiž spotřebuje asi 300 litrů vody. Tím pádem bez vody není pivo, protože chybí chmel i slad. No a bez piva pak není ani svoboda být Čechem. Naštěstí nám vláda nabídla řešení. Plán na podporu staveb zadržujících vlhkost a vodu v krajině nám zajistí možnost útěku od reality.

Petr Boháček
Petr Boháček 26.4.2019, 09:34

Stavění více nádrží z betonu ničemu nepomůže

Přišlo sucho, takže z betonu postavíme víc nádrží a kanálů, abychom v zemi udrželi vodu. Zní to jednoduše, pragmaticky, problém vyřešen a ani si nebudeme muset utahovat opasky. Díky Andreji. Je to ale asi jako si vzít na mozkový nádor ibalgin. Pořád dokola. Hlava vás chvíli asi bolet nebude, zato nádor poroste dál a z prášků na tlumení bolesti ti bude krvácet žaludek. Beton, jako jeden ze dvou největších producentů CO2, nám ten nádor nevyléčí. Ale přesně naopak.

Problém není sucho, problém je klimatická změna a tu nevyřešíme žádným jednorázovým řešením. A už vůbec ne v rámci naší krásné republiky. Místo náhodných krátkodobých záplat bychom měli řešit celou klimatickou změnu komplexně. Na domácím poli přechodem k bezuhlíkové ekonomice a na tom mezinárodním tlakem na dodržování globálních environmentálních závazků, pokud tedy chceme pořád pít pivo.

Jestli bude, nebo nebude pivo či klimatický kolaps, je čistě politická otázka. Již nyní máme 90 až 95 procent technologií potřebných k tomu, abychom přešli na bezuhlíkovou ekonomiku. Něco to ale bude stát. Eventuálně k tomu stejně dojde a buď za to zaplatíme teď trochou politické vůle a peněz, nebo později něčím cennějším. Svobodou v lepším případě, existencí v horším a pivem v tom úplně nejhorším.

Zatímco ve světě se stává boj proti změně klimatu a kompletní ekonomická transformace zásadním politickým tématem, u nás prý stačí postavit pár přehrad. Jsme holt zázračná země. Jako jeden z historicky největších znečišťovatelů na světě ale neseme velký podíl viny na svojí vlastní zkáze. Ano, můžeme zůstat východoevropskou montovnou zahraničních aut a počkat až nám shoří barák (čti Plzeň za kilo), anebo můžeme jít tomu štěstíčku v podobě bezuhlíkové ekonomiky trošičku naproti.

A tady čtěte o tom, že klidně můžete stávkovat dál, protože politici ani novináři klimatickou změnu nevyřeší.

Podobné články

Doporučujeme

Další články