fb pixel Hrady a zámky rodu Šternberků aneb za romantikou a klokany nemusíte jezdit sem tam světem. Stačí kousek za Prahu – G.cz
Vyhledávání

Hrady a zámky rodu Šternberků aneb za romantikou a klokany nemusíte jezdit sem tam světem. Stačí kousek za Prahu

+ DALŠÍCH 11 FOTEK + DALŠÍCH 12 FOTEK

Tentokrát nás při našem prázdninovém toulání zavedly nohy jen kousek od Prahy. Vydali jsme se trochu po stopách starého šlechtického rodu Sternbergů a zavítali jsme na dvě jejich sídla – na majestátný hrad Český Šternberk a na romantický zámek Jemniště. Obě místa navíc od sebe dělí jen necelých dvacet kilometrů a tak se dají pohodlně zvládnout za jeden den. A opravdu to stojí za to.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 2.8.2020, 14:11

Návštěva u Šternberků

Sternbergové nebo chcete-li česky Šternberkové - a tak u té češtiny zůstaneme, když jsme v Česku, patří mezi nejstarší české a moravské šlechtické rody. První zmínky o nich pocházejí již z 12. století a rod si své významné postavení udržel až do století 20. Své místo na výsluní společnosti si současní nositelé tohoto slavného jména dokázali zachovat. A kdy jsme tedy o Šternbercích slyšeli poprvé? Jako první předek slavného rodu je uváděný Diviš z Divišova, a to v polovině 12. století. Byl v té době přítelem a také rádcem knížete Soběslava. Vidíte, historie rodu je opravdu dlouhá.

Samozřejmě se jedná, jak už to tak u šlechty bývá, o rod velmi rozvětvený a spravující značné majetky. My se ale nyní zaměříme na dva objekty či vlastně panství, která Šternberkové vlastní, a která mají jedno společné. Co? To vám hned řekneme. Máte sice možnost obě památky navštívit, ale myslete i na to, že jdete šlechtice navštívit doslova domů. Jak Jemniště, tak Český Šternberk totiž obývají současní potomci rodu. A o rodový majetek náležitě pečují.

Kdyby tak v komnatách...

Náš výlet začneme na Jemništi. Malebný a romantický zámek leží na kraji nikterak velké vesnice, o které je první dochovaná zmínka již z roku 1381. Už na první pohled vás zaujme nádherná zahrada, kterou se rádi projdou i vaše děti. Kromě nádherných růží jsou totiž k vidění například papoušci nebo klokani. A ne vycpaní, ale živí.

Zámek samotný je pak elegantní patrovou stavbou, která byla původně určena hlavně k letnímu pobytu. Dominuje mu elegantní štít s balkonem, který zvýrazňuje vstup do zámku. Nižší přízemní budovy po stranách stavby sloužily k hospodářským účelům, jako stáje a kolny. Napojují se na hlavní zámeckou budovu téměř v pravém úhlu a vytvářejí tzv. čestný dvůr, srdce barokní zámecké dispozice. Právě sem přijížděly kočáry majitele panství i vozy zámeckých hostů a zde hrabě vítal nejvýznamnější návštěvy. Od okolního světa byl čestný dvůr opticky oddělen ozdobnou kovovou mříží s dvoukřídlou branou. V žádném případě tedy nejde o sídlo pevnostního typu, ale o venkovskou vilu, jejímž hlavním posláním je pohodlí majitele. A tak je tomu dodnes.

Do majetku Šternberků se zámek dostal v roce 1868, kdy panství zakoupil Zdeněk hrabě Sternberg, majitel nedalekého panství Český Šternberk. Byl to prapradědeček současného majitele Jiřího, který na zámku žije se svou rodinou a nadále jej udržuje a zvelebuje. Současní majitelé jsou také velmi otevření a vstřícní vůči veřejnosti. Není proto vlastně ani moc překvapivé, že hraběnka Šternberková má svatební agenturu a na zámku svatby pravidelně pořádá. Ale abyste mohli v zámeckém prostředí strávit noc, tak se nemusíte hned ženit – stačí si jen pronajmout některé z apartmánů, které byly k tomuto účelu zrekonstruované.

Dále, do hradu dále

Když jsme si prošli půvabné a snové Jemniště, tak můžeme vyrazit dobýt hrad Český Šternberk, který se majestátně tyčí na ostrém skalnatém břehu řeky Sázavy. Gotický hrad se může opravdu chlubit dlouhou historií. Roku 1241 ho zde založil Zdeslav z Divišova a název hradu je odvozen od erbu rodu – zlaté osmicípé hvězdy, což v němčině znamená: Stern - hvězda, Berg – hora. Pozoruhodné a výjimečné jistě je to, že hrad je dodnes v držení tohoto rodu a nyní jej vlastní již 20. generace potomků zakladatele.

Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven. Důraz se kladl zejména na obranný systém a byla postavena např. jižní předsunutá bašta s břitem tzv. Hladomorna, která dnes slouží jako vyhlídka a určitě ji při své návštěvě nevynechte. Velkorysá přestavba ve stylu raného baroka proběhla ve 2. polovině 17. století, kdy již hrad ztratil původní obrannou funkci a důraz se kladl spíše na pohodlí obyvatel hradu. Od této doby kamenné zdi gotického hradu skrývají zámecké interiéry. Díky proměně životního stylu začátkem 20. století byl hrad elektrifikován a vybudován byl vodovod i ústřední topení.

Na hradě dodnes žije majitel, hrabě Zdeněk Šternberk, a při prohlídce interiérů je to znát. V prostorách najdete celou řadu předmětů, které buď používal nebo stále ještě používá. Jste prostě opravdu na návštěvě. A nezapomeňte se rozhlédnout také po nádvoří. Naskytne se vám nádherný pohled do okolní krajiny, které vévodí řeka Sázava.

Abychom vás ještě více na výlet po dvou středočeských zámcích nalákali, připravili jsme pro vás obsáhlou fotogalerii. Jo, a přejeme vám znovu hezké prázdniny. Už jsme v jejich druhé půlce, tak bychom si je měli ještě pořádně užít.

Podobné články

Doporučujeme

Další články