fb pixel Pálava není jen pro milovníky vína. Na své si přijdou i sportovci a školometi posedlí historií – G.cz
Vyhledávání

Pálava není jen pro milovníky vína. Na své si přijdou i sportovci a školometi posedlí historií

+ DALŠÍCH 17 FOTEK + DALŠÍCH 18 FOTEK

„My máme rádi víno, milujeme krásné ženy a zpěv,“ přesně takhle začíná jedna z písniček skupiny Chinaski. Ta písnička je o Pálavě, koutu země na jihu Moravy, a tamější obyvatele trefně vystihuje. A vy se jako návštěvník tohoto kraje zamilujete hned, jak se tam poprvé objevíte. Protože, jak se v té písničce také zpívá: „Najdu tam všechno, co na světě mám rád. Vodu, slunce a nekonečný vinohrad.“ A tak to tam opravdu je!

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 3.7.2023, 17:41

Malé moravské Toskánsko

Loňské léto jsem se rozhodla nevytáhnout paty z českých a moravských luhů a hájů. A na začátku prázdnin jsem se konečně dostala na tolik opěvovanou Pálavu. Parádní to bylo, vážně.

My jsme jako základnu zvolili Horní Věstonice. Sice jsme nejdříve museli přežít cestu z Prahy po D1. Opravdu bych chtěla vědět, čím si udržuje optimismus mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, který nám o uzavírkách vypráví v televizi s rozzářenými kukadly a s úsměvem od ucha k uchu, zatímco já za volantem při každé cestě po této „prýdálnici“ soptím a vzývám na pomoc samotné peklo. Ale o tom psát teď nechci. Takže když jsme tu cestu zdolali (a ne ona nás), výsledek stál za to.

Horní Věstonice jsou malebnou vesnicí na úpatí Pálavských vrchů mezi vinicemi – ty jsou tam opravdu všude, kousek od Mikulova a také od vodních nádrží Nové Mlýny. Nelitovali jsme. Připadali jsme si, a to i díky skvělému ubytování, jako v malém Toskánsku. Všechno kolem nás kvetlo, vonělo, na každém rohu sklípek, kde už skutečně nemáte pocit, že místní čekají jen na to, jak opít Pražáky nějakým utrejchem… Prostě nuda tady nehrozí.

Lovci mamutů, zámky i parádní koupání

Míst, které musíte vidět, je v okruhu pár kilometrů vážně dost. Četli jste určitě Lovce mamutů. Když už si to tedy nepamatujete z hodin dějepisu, tak víte, že právě v této oblasti se nachází rozsáhlé archeologické naleziště, které postupně vydávalo své poklady v čele s Věstonickou venuší. V Pavlově je postavené absolutně unikátní muzeum Archeopark, které se právě pravěku a zdejší oblasti věnuje.

Pak určitě nevynechte Mikulov – město, které má své kouzlo a atmosféru. Za vidění stojí zdejší zámek a také například židovský hřbitov, který vám v letním parnu poskytne vítané ochlazení. Usměvavá paní pokladní vám vysvětlí i to, které náhrobky máte případně hledat, upozorní vás na vystavený pohřební kočár s rakví a vybaví vás plánkem celého hřbitova. A určitě stojí za to vyšlápnout si Svatý kopeček, který patří mezi jednu z nejvýznamnějších zdejších dominant.

Parádní je i samotná procházka mezi vinicemi nebo projížďka lodí po nádrži. Vidíte Pálavské vrchy jako na dlani. Jo, a na břehu nádrží najdete i travnaté pláže, takže se tam dá pohodlně uvelebit a koupat. Dost možná, že vás vaše děti udrnčí, abyste vyrazili do vodního parku Aqualand v Pasohlávkách. Nás to také neminulo. Hezké, děti i dospělí, pokud milují tobogány, se určitě vyřádí. Akorát si připravte peněženku. Cen se opravdu nebojí a v době, kdy jsme tam byli, tak bylo možné zakoupit si pouze celodenní vstupné. Ale co už, když jsou ty prázdniny.

No, a co určitě musíte navštívit, když jste na tomto konci republiky, tak to je Lednicko – valtický areál. V Lednici si nenechte ujít skvělé vystoupení odborníků na dravce ze skupiny Seiferos. Nečekejte žádnou lacinou show pro turisty, ale nesmírně poutavé vyprávění lidí, kteří dravcům skutečně rozumí, doprovázené ukázkami letů všech možných opeřenců. A vidět alespoň některé stavby, které se v areálu mezi oběma zámky nacházejí, tak to je snad skoro až povinnost, a to v tom nejlepším slova smyslu.

Na rovinu, mohla bych psát a psát dál, ale možná bude lepší, když si spíš zase prohlédnete fotky, které najdete v galerii. A pokud jste nadšení kolaři, tak to se vám tu bude líbit stopro. Jo, Chinaski vědí, proč zpívají: „Tak se tu žije na padesátý rovnoběžce, v mírným klima našeho podnebí. Je krásné nemít nikdy dost a dělat věci jen tak pro radost.“ Takže, Pálavo, díky a těšíme se znova na setkání. Určitě jsi se nám ještě nepochlubila vším, ty tajnůstkářko.

Podobné články

Doporučujeme

Další články