Spor o význam červených trenýrek
No, to jsem to sice trochu zjednodušili, ale my s tím nezačali. Na twitterovém účtu Jiřího Ovčáčka se v neděli objevilo prohlášení, že kdo vyvěsí rudé trenky, považuje vlastně invazi okupačních vojsk za bratrskou pomoc. Původní význam vyvěšení tohoto kusu spodního prádla nad Pražským hradem byl však zcela jiný. Trenky byly myšleny jako zástava muže, který se nestydí vůbec za nic.
Jiří Ovčáček reagoval svým víkendovým tweetem na „nešvar“ vyvěšování rudých trenek, který se v poslední době hodně rozmohl. Symbolické trencle zavlály například i na vrcholu himálajské šestitisícovky Stok Kangri, kde je zanechali čeští cestovatelé. Na Facebooku uvedli, že trenky v nadmořské výšce 6153 metrů skutečně visí, to kdyby se pan tiskový mluvčí rozhodl, že je spálí, ať ví, kde je hledat.
Ale to není všechno. Je tu i něco, co Jiřího Ovčáčka irituje ještě mnohem více. Sociální sítě jsou plné rozličných výzev, ta aktuální se opírá o to, že prezident Miloš Zeman nechystá k výročí okupace z roku 1968 ale lautr nic. V reakci na to se objevila na internetu idea vyvěsit právě rudé trenýrky. A to mluvčího prezidenta hodně popudilo.
Rozohnil se a napsal, že Rudá je barvou okupantů. A všechny ty, kteří rudé trenky vyvěsí nebo se k tomu chystají, označil za zrádce a kolaboranty.
Akce trenky se umělecké skupině Ztohoven mimořádně povedla. Svědčí o tom skutečnost, že je performeři vyvěsili nad Pražským hradem už téměř před třemi lety a vášně budí ještě dnes. Třeba se jednou dočkáme slušného prezidenta a s ním i toho, že je někdo zařadí mezi oficiální státní symboly. Dnes už by si to tenhle kus spodního prádla opravdu zasloužil.
A zde si připomeňte další spor o červené trenky: jsou symbolem populismu, nebo vlajkou nenávistných "liberálů"?