Margaret Thatcher pod gilotinou: 7 písní od britských muzikantů, kteří z duše nenáviděli Železnou lady – G.cz
Vyhledávání

Margaret Thatcher pod gilotinou: 7 písní od britských muzikantů, kteří z duše nenáviděli Železnou lady

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Před 94 lety se narodila britská premiérka Margaret Thatcher, která vládla Spojenému království neuvěřitelných 11 let a významně formovala britskou společnost osmdesátých let. Tvrdá konzervativní politička si pro svou nekompromisnost vysloužila přezdívku Železná lady a také obrovskou vlnu nenávisti ze strany liberální kruhů, kam patřila i většina tehdejší hudební scény.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 13.10.2019, 09:50

Symbol zla pro muzikanty

Pro následující hudebníky byla Thatcher symbolem zla a bezpráví na chudších vrstvách britské společnosti, kam patřili především horníci, které těžce postihlo zavírání dolů vedené britskou vládou. Vybrali jsme pro vás sedm songů, které si k pietě za zesnulou premiérku zcela určitě nepouštějte.

1. Morrissey - Margaret on the Guillotine (1988)

Frontman legendárních The Smiths na britskou politiku nadával již ve své rodné kapele, ale teprve po rozpadu skupiny se do neoblíbené premiérky pustil skutečně naplno. Název písně je v podstatě i jejím obsahem – Morrissey zpívá o krásném snu, ve kterém viděl Thatcher na gilotině a dokola se ptá, kdy už premiérka konečně zemře.

2. Elvis Costello - Tramp the Dirt Down (1989)

O rok později se punkový intelektuál Elvis Costello opřel do Železné lady naplno, když na svém úspěšném albu Spike prohlásil, že se nemůže dočkat až bude tancovat na jejím hrobě. Zda si tento svůj sen nakonec splnil, není známo. I když u Elvise bychom se tomu nedivili.

3. Billy Bragg – Between the Wars (1985)

Britský písničkář Billy Bragg se obul do Thatcher, že chce rozpoutat třetí světovou válku. I když písnička zní jako z dob hospodářské krize třicátých let, Bragg se snažil vyjádřit své zhnusení nad chováním britské vlády vůči pracujícím, kteří se jen snaží udržet si svou špatně placenou práci.

4. Frank Turner - Thatcher Fucked the Kids (2008)

Frank Turner se narodil v roce 1981, takže jeho píseň o tom, jak Thatcher podělala celé jedné generaci život značně autobiografická. Premiérce vyčítá, že svou konzervativní politikou naučila lidi sobeckosti a nestarat se jeden o druhého. Neviňte děti, zpívá Turner – za všechno může Thatcher.

5. Hefner - The Day That Thatcher Dies (2000)

Britská indierocková kapela Hefner musela před šesti lety bouřlivě slavit, když Železná lady vydechla naposledy. V písni vyloženě zpívají o tom, jak budou slavit v ulicích a smát se, až paní Thatcher zemře. Trochu morbidní, že? I to Hefner uznávají a dodávají, že to asi nebude úplně správné – ale tancovat budou i tak.

6. Sinéad O'Connor - Black Boys on Mopeds (1990)

Irská zpěvačka vytkla Thatcher pokrytectví, když se premiérka na jedné straně pohoršovala nad masakrem čínských civilistů na náměstí Nebeského klidu a na druhé straně posílala policejní jednotky proti demonstrantům. Píseň má reálný základ – v roce 1983 zemřel černý teenager Colin Roach po průstřelu hlavy. Policie tvrdila, že se jednalo o sebevraždu, zatímco demonstranti byli přesvědčení, že šlo o chladnokrevnou vraždu ze strany policejních orgánů.

7. Pink Floyd - The Fletcher Memorial Home (1983)

Na svém nejpolitičtějším albu Final Cut Pink Floyd několikrát zaútočili na britskou vládu kvůli válce o Falklandy, kterou vedla právě premiérka Thatcher. Na písni The Fletcher Memorial Home zpívá tehdejší frontman Roger Waters o pečovatelském domě, kam by zavřel všechny diktátory světa, včetně Thatcher, Ronalda Reagana i Leonida Brežněva.

A tady si přečtěte o nejgeniálnějším českém podvodníkovi, kterému se podařilo prodat i Eiffelovku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu