8 největších novinek od Applu, které se objeví do konce roku – G.cz
Vyhledávání

8 největších novinek od Applu, které se objeví do konce roku

Každoroční konference jablečných vývojářů je v plném proudu a Apple na ní sází jeden trumf za druhým. A některé se dokonce týkají i PCčkářů!

Václav Rybář
Václav Rybář 9.6.2015, 14:51

1. Splitview v novém OS X

Apple konečně přišel na chytrý způsob, jak využít své Retina displeje s obřím rozlišením. V novém operačním systému (tentokrát s přezdívkou El Capitan - jedná se o jeden z vrcholů národního parku Yosemite - to je mimochodem přezdívka stávající verze operačního systému OS X) je možné pracovní plochu rozdělit do dvou samostatně konfigurovatelných částí - asi jako když hrajete hru ve dvou hráčích na jednom počítači, v tzv. splitscreenu. Nic, co by se nedalo vyřešit nějakou aplikací, ale je příjemné to mít k dispozici hned v základu. Navíc je El Capitan samozřejmě rychlejší a zabere méně místa na disku. K dispozici by měl být už od podzimu, do bety se mohou uživatelé přihlásit hned.

2. Chytřejší Siri

Slavná hlasová asistentka je nyní povídavější, zvládne víc témat a je prý o čtyřicet procent rychlejší a přesnější při zpracování vašeho dotazu. Podobně jako konvenční vyhledávače umí čím dál tím efektivněji zpracovat i neobratně položené dotazy. To je dost možná ten nejdůležitější pokrok.

3. Vlezlejší kalendář

Nová verze plánovacího kalendáře vám kromě standardních funkcí nabídne popoháněcí fíčuru, když zadáte i místo konání akce. Kalendář si sám spočítá, jak dlouho vám to z aktuální pozice bude trvat a včas vás upozorní. Zároveň navrhne, koho byste na vloženou akci mohli pozvat, na základě dřívějších záznamů. Prostě takový ten neodbytný komorník, kterému ovšem bude chybět dávka lidské empatie a selského rozumu.

4. Multitasking

Asi největší novinka mobilního operačního systému iOS 9 - mobily a tablety zvládnou multitasking. Dvě aplikace naráz! Můžete si je pustit vedle sebe a přebíhat mezi nimi nebo si můžete pustit video v malém okně a na hlavní ploše datlovat e-mail nebo předstírat, že studujete. Malý krok pro operační systémy, ale velký skok pro majitele jablečných zařízení. Konečně vyrvali trumf z rukou konkurenčních platforem a přijali ho za svůj. Už bylo na čase!

5. Plaťte za všechno

Apple Pay se chystá ovládnout USA a na podzim přijde i do Velké Británie. Pohlcení zbytku světa je jenom otázkou času. Podpora všech známých platebních karet je samozřejmostí, stejně jako propojení s aplikacemi, stylové grátis čtečky pro obchodníky a možnost uploadu nejrůznějších věrnostních slevových karet. Apple k tomu přihazuje dvoustupňovou kontrolu identity uživatele i na zařízeních bez čtečky otisků prstů, ale nahradí mobily konvenční kreditky? Chvilku to potrvá, ale je to pravděpodobné. A Apple se samozřejmě snaží být v tomto ohledu pionýrem.

6. Zprávy pro vás

Newsfeedy nejsou ničím novým, ale Apple se je v Apple News snaží zabalit do mimořádně lesklého obalu. Spolupracuje se stovkami vydavatelství, nabídne miliony článků a témat, úhledně roztříděných, zalomených v líbivém jablečném designu a samozřejmě plně ušitých na míru vaší osobě. Ta poslední pasáž nás jako novináře trochu zneklidňuje, protože samozřejmě nechceme, aby nám někdo lezl do zelí, pokud jde o předžvýkávání informací čtenářům. Ale Apple to určitě myslí upřímně.

7. Hodina navíc díky úspornějšímu software

Poslední třešničkou na dortu mobilního operačního systému je důraz na vylepšení úsporných procesů. Apple si spočítal, že s jednou z nejmenších baterek v segmentu musí zapracovat na kódování a zjevně se povedlo. Papírově by měl iPad s novou verzí operačního systému vydržet o hodinu déle. Uvidíme, jak to bude v reálu, ale jakékoliv zlepšení v tomhle směru se samozřejmě hodí.

8. Apple Music

A na závěr samozřejmě pecka největší, ačkoliv v kuloárech dlouho očekávaná od doby, kdy Apple koupil Beats by Dr Dre - vlastní hudební služba, kterou půjde streamovat nejen do všech Apple zařízení (od 30. června), ale i do Androidů a PC (koncem roku). Apple službu spustí ve sto zemích světa a chce jediné - pokořit veškerou konkurenci včetně Spotify. Nabídne přímou komunikaci se zpěváky a hudebními skupinami, speciální playlisty, propojení se Siri, globální rádiovou stanici s exkluzivními interview, nejlepšími DJ a známými moderátory. Prostě všechno, co umí ostatní plus řadu věcí navíc. Rádio, které běží čtyřiadvacet hodin denně a sedm dní v týdnu, budou moci poslouchat úplně všichni uživatelé iTunes, samotná Apple Music bude stát 9,99 dolarů měsíčně pro jednotlivce nebo 14,99 jako rodinné předplatné pro maximálně šest osob.

A TADY máte 9 důvodů, proč v pátek odpoledne vypnout mobil.

Podobné články

Doporučujeme

Další články