7 důvodů, proč je nové GoPro ideálním parťákem na cesty

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
08.07.2015, 15:00

Společnost proslulá nerozbitnými kamerkami přichází s malým, ale šikovným bazmekem jménem Hero 4 Session a spoustou užitečného příslušenství.

1. Rozměry

Čtyři krát čtyři. Ale nemluvíme o pohonu všech kol samozřejmě, přesně tolik centimetrů na šířku, výšku a vlastně i hloubku nové Hero 4 má. Maličká krychle je dvakrát menší a o třetinu lehčí než ostatní čtyřky. Jde o reakci GoPro na konkurenci, která nabízí akční kamerky ve tvaru doutníku, nebo právě kostky. Je s nimi lepší manipulace při instalaci např. na helmu nebo na čelní sklo vozu.

Už tak malé GoPro se díky tomu stalo flexibilnějším, ačkoliv se to neobešlo bez určitých omezení. Do menšího těla kamery se nevešel nejmodernější senzor z GoPro Hero 4 Black, schopný zaznamenat 4K video. Hero 4 Session ale zvládne Full HD video v 60 snímcích za sekundu nebo HD (720p) ve 100 snímcích za sekundu, takže můžete natáčet i parádní slow-motion. K dispozici je i fotorežim, kdy můžete pořídit fotky v rozlišení 8 megapixelů jednotlivě či v sérii.

2. Jednoduchost

Hero 4 Session má jenom dvě tlačítka. Jedno velké červené pro start kamery a začátek nahrávání, druhé pro ovládání fotorežimu. Je to poměrně blbuvzdorné, ačkoliv musíte počítat s tím, že veškeré další nastavování budete muset provádět přes mobilní aplikaci, ale pro použití v akčních situacích je tenhle systém "point and shoot" docela výhodný. Kamerka začne nahrávat během dvou, tří vteřin po stisku tlačítka, nemusíte nic řešit a štelovat, stačí zmáčknout červený knoflík a Session se o vše ostatní postará.

3. Výdrž

Se zjednodušeným ovládáním souvisí také vyšší výdrž. Session má sice menší baterii, navíc pevně zabudovanou do svého těla, ale když zrovna nenahrává, tak se prostě okamžitě vypne. Už se vám nestane jako u ostatních GoPro, že kameru zapomenete vypnout, případně sežere při startu do menu spoustu drahocenné šťávy.

Session dělá jen ty nejnutnější úkony, a tak má v terénu větší výdrž než jeho větší bráškové. První recenze mluví o dvouhodinovém používání při natáčení videa v nejvyšší dostupné kvalitě (1440p v 30 snímcích za vteřinu). A v mezičase samozřejmě můžete GoPro nakrmit z nějaké té energy banky.

4. Odolnost

Ostatní GoPro musíte zavřít do vodotěsného pouzdra, čímž se jejich flexibilita snižuje - plastový obal zvětšuje jejich rozměry i váhu, je problém s dostupností konektorů atd. atd. Hero 4 Session ovšem přichází ve vodotěsném těle už z výroby.

Ano, nelze v něm proto měnit baterku, ale jinak jsou to už jen samá pozitiva a sociální jistoty. Díky aerodynamickému tvaru nebudete muset pod vodou dělat ani tempo navíc, nižší hmotnost znamená, že půjde ke dnu pomaleji a co se týče odolnosti proti poškození nebo utopení, je na tom novinka stejně dobře jako dosavadní produkty GoPro, takže ji klidně můžete přimontovat na stíhačku nebo na žraloka.

5. Nenápadnost

Na sjezdovce lyžaře s běžným GoPro nepřehlédnete. Kamerka mu trčí z prostředka helmy jako velké tykadlo. Navíc je občas potřeba laborovat s držáky, aby vám v protivětrném krytu kamerka přiliš nevibrovala. A když se někde snažíte něco točit inkognito je každý uspořený centimetr k dobru. Hero 4 Session vlastně všechny tyhle problémy řeší. Díky novému úchytu ji navíc lze přimontovat úplně na cokoliv - ze strany, vzhůru nohama, nakřivo. Je kompatibilní se všemi dosavadními držáky, ale zároveň přidává pár zbrusu nových. Viz bod číslo 7.

6. Podpora

Hero 4 Session dělá pár věcí trochu jinak než starší GoPro kamerky, ale už teď se objevují zprávy o tom, že kdo je zvyklý na staré ovládání nebo postrádá v univerzální mobilní aplikaci pár ovládacích zlepšováků, ten se brzy dočká nového firmwaru a rozšířené funkcionality. Hero 4 Session je také kompatibilní takřka se vším příslušenstvím pro starší typy, takže pokud jen rozšiřujete vozový park o další GoPro, určitě vás potěší, že všechno zaklapne, kam má.

7. Příslušenství na míru

Kompatibilita a podpora jdou oběma směry. Nově ohlášené držáky a další gadgety jsou totiž vhodné nejen pro Hero 4 Session, ale i pro starší GoPro kamerky. Konečně se v oficiální nabídce objeví držák s kulovou hlavou, který zatím nabízely jen třetí strany. Hero 4 Session ho bude mít v základním balení zdarma!

Pak je tu speciální bójka, která zajistí, že se vaše GoPro nepotopí (pokud mu nepomůžete) a hlavně univerzální úchyt The Strap, který připomíná zpevňovací návleky pro sportovce. Navléknete si ho na zápěstí, rameno či koleno a Go Pro se k němu přisaje suchým zipem. S Hero 4 Session nejen že necítíte žádnou zátěž, ale hlavně díky formátu kamerky můžete střílet záběry pouhým pohybem ruky. Kamera může být na zápěstí, ale klidně i mířit přímo z vaší dlaně.

Dokonce je tu nově i návlek, který vylepší zvuk vašeho GoPro, když je vystaveno větru, třeba při rychlé jízdě autem. Hero 4 Session ho ale nepotřebuje - má dva nezávislé mikrofony, které výrazně zlepšují zaznamenaný zvuk.

Zmíněné příslušenství a GoPro Hero 4 Session se na trhu objeví v půlce července. Už se nemůžeme dočkat, až ho budeme moci vyzkoušet v terénu. Nepřesvědčili jsme vás o nutnosti vlastnit GoPro? Tak se podívejte na tohle video.


Komentáře

Doporučeno pro vás