fb pixel Horský velikán K2 odolával lidem dlouhou dobu. Pokořila ho dvojice Italů. Úspěšní byli i Češi – G.cz
Vyhledávání

Horský velikán K2 odolával lidem dlouhou dobu. Pokořila ho dvojice Italů. Úspěšní byli i Češi

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Mount Godwin-Austen nebo Čchokori, co vám to říká? Nic nebo je vám to jen vzdáleně povědomé? Nevadí, protože se vám, lidově řečeno, rozsvítí, když uslyšíte K2. Ano, řeč je o druhé nejvyšší hoře na světě, legendární K2, která ční do výšky neuvěřitelných 8 611 metrů. Dne 31. července 1954 byla poprvé pokořena lidmi. A jedno prvenství si v souvislosti s tímto horským gigantem můžou připsat i Češi.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 31.7.2020, 08:56

K2 se nedala snadno

Tato kráska, která se nachází v pohoří Karákoram v Asii a je nejvyšší horou v Pákistánu, člověku dlouho odolávala. Podle statistiky drží jeden unikátní primát. Odehrálo se zde nejvíce nezdařených pokusů o výstup na vrchol. K2 je sice nižší než nejvyšší hora na světě Mount Everest, ta měří 8 848 metrů, ale její relativní převýšení od úpatí na vrchol je větší. A také svahy jsou mnohem strmější a obtížnější, než je tomu u její vyšší kolegyně. A jak si vysloužila hora svoje poněkud strohé jméno? To se musíme vrátit do 19. století, kdy expedice, která zkoumala celou oblast, přidělila hoře i sousedním vrcholkům označení K1 až K5. Jméno dal konkrétně K2 muž jménem T. G. Montgomerie.

Horolezci ji s respektem nazývají Hora zabiják nebo také Královna hor. Fascinuje a přitahuje je nejen krásným symetrickým tvarem, ale i pověstí krutého protivníka. Odvážlivec s velkou pravděpodobností čeká, že se domů již nemusí vrátit. Při pokusu o její zdolání zemřelo přes 80 lidí.

To bylo slávy... Ale s otazníky

Poprvé na jejím vrcholu stanuli dva členové italské expedice, Achille Compagnoni a Lino Lacedelli. Vzhůru se vydali tzv. Arbuzziho pilířem, který je dnes považován za klasickou a nejfrekventovanější cestu k vrcholu, a který je pojmenovaný po vévodovi z Arbuzzi, italském šlechtici. Ten horu v roce 1909 neúspěšně atakoval. Kdo z nich byl nahoře úplně první, to si ale oba muži, pro které byly hory celoživotní vášní, nechali pro sebe. S jejich výstupem je ale také spojeno pár nezodpovězených otázek, jež vrhají stín na jejich slávu a hrdinství, a které se týkají dalšího člena expedice.

Nejmladší a zároveň fyzicky nejzdatnější člen expedice se jmenoval Walter Bonatti a ten oba své kolegy obvinil, že ho opustili v zóně smrti. Právě Bonatti s pákistánským nosičem měli vynést vrcholovému týmu, což byl Lacedelli s Compagnonim, do nejvyššího tábora kyslíkové bomby potřebné k závěrečnému výstupu. Ti dva se ale na poslední chvíli rozhodli, že svůj vrcholový IX. tábor umístí oproti původním plánům o něco výše. Bonatti a vyčerpaný nosič se k němu tak nedostali. A museli strávit noc venku v nadmořské výšce 8100 metrů. Což asi úplná legrace nebyla. Pákistánský nosič tam přišel o všechny prsty na rukou i na nohou. Ráno pak zanechali lahve na místě plánovaného tábora a sestoupili do tábora XIII. Lacedelli a Compagnoni si následně kyslíkové bomby vyzvedli a pak už konečně jako první lidé vystoupili na vrchol K2. Cestou se ale vyskytl další trabl. Došel kyslík a Lacedelli omrzl a přišel o palec. Oba pak Bonatelliho obvinili, že jim kyslík sám částečně spotřeboval. A skandál táhnoucí se dlouhá léta byl na světě.

Jak to dopadlo? Bonatti nakonec soudu předložil důkaz, že sám kyslík nemohl použít. Proč? Neměl totiž k bombám masku. Až po předlouhých 52 letech se k Bonattiho verzi vyjádřil do té doby mlčící Lacedelli. Potvrdil ji a Bonattimu se omluvil. Ten ji ale nepřijal. Druhý z horolezců Compagnoni si svoji verzi příběhu o prvním dobytí K2 odnesl do hrobu, nikdy se k tomu veřejně nevyjádřil.

Každopádně ale byli oba Italové na dlouhých 23 let jedinými , komu se zdolat vrchol K2 povedlo. Další pak byli japonští horolezci dne 8. srpna 1977.

Češi také nezklamali

Svoji stopu na tomto velikánovi ale zanechali také Češi. První člověk na světě, který zdolal K2 dvakrát, byl český horolezec Josef Rakoncaj. Podařilo se mu to v roce 1983 a 1986. První českou ženou, jejíž výstup na pákistánskou horu byl úspěšný, byla Klára Kolouchová. Stalo se tak v roce 2019, konkrétně 30. července, a Klára společně s režisérkou Janou Počtovou o této expedici natočila film s názvem K2, Vlastní cestou.

Klára Kolouchová jako první rodilá Češka zdolala Mount Everest a před čtyřmi lety jako první Češka a teprve dvacátá žena světa vystoupala i na druhou nejvyšší horu světa - nebezpečnou K2. Její výstup na „Ká Dvojku“ představuje nejen nebývalý sportovní výkon a úspěch, ale ukazuje i příběh nezdolné vůle, touhy a úsilí dosáhnout vysněného cíle. „Z výšky 8.300 m n.m. jsme museli během čtyřiadvaceti hodin sestoupit zpět do základního tábora. Následovala velká porada, jestli se pustit do druhého pokusu, nebo to zabalit. Debata byla hodně kontroverzní – spousta pro a proti. Ostatní týmy to více méně vzdaly. Rozhodli jsme se pro druhý – poslední pokus,“ popisuje Klára Kolouchová zásadní a těžké momenty své výpravy.

Film je také o překonávání vlastních limitů a nechává diváky nahlížet do nitra hlavní hrdinky. Oba faktory jsou pro „K2 vlastní cestou“ stejně důležité jako samotný výstup a zdolání hory. „K2 pro mě byla jen jakousi metaforou Klářina vnitřního cíle. Film je o křehkém hledání rovnováhy mezi povinnostmi, těžce vysvětlitelnou touhou zdolat nezdolatelné a o potřebě vymezit se vůči společenským očekáváním,“ přibližuje režisérka Jana Počtová.

Jedním z producentů filmu byl i filantrop Karel Janeček. „Jsem rád, že jsem mohl podpořit film, jehož ústředním tématem je odvaha. Právě odvaha je totiž klíčovou lidskou kvalitou v dnešní kritické době,“ vysvětluje, proč se rozhodl do projektu vstoupit.

Pro sympatickou horolezkyni to byl pravděpodobně poslední pokus o K2. Na úpatí hory stála totiž již potřetí. První expedice musela ustoupit lavinám, při druhém návratu do Pákistánu ji při vrcholovém útoku zradilo zdraví. Nakonec ale byly její snažení, odvaha a vůle korunovány úspěchem, ke kterému opravdu rádi a s velkým respektem gratulujeme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články