Hongkongská chřipka zabila v roce 1968 na 1 milion lidí: Američany před smrtícím virem ochránily zimní prázdniny – G.cz
Vyhledávání

Hongkongská chřipka zabila v roce 1968 na 1 milion lidí: Američany před smrtícím virem ochránily zimní prázdniny

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Svět zažívá po delší době pandemii. Kromě španělské chřipky roku 1918 stojí za připomenutí tzv. hongkongská chřipka, která v letech 1968 a 1969 zabila na milion lidí…

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 21.3.2020, 09:59

Zase ta Čína

Ve 20. století si lidstvo prošlo několika závažnými pandemiemi. Kromě smrtící španělské chřipky, která na konci první světové války pozabíjela mezi 50 až 100 miliony nakažených, se jednalo ještě o dvě další chřipky, které měly obě (podobně jako koronavirus) původ v Číně.

První byla tzv. asijská chřipka, která se v roce 1957 až 1958 roznesla z pevninské Číny do celého světa. Původem nákazy pak byla zřejmě tamější drůbež, která se skrze vývoz do ciziny dostala ven z komunistické velmoci. Mezi nejhůře postižené země pak patřila především Velká Británie, kde byl počet nakažených tak vysoký, že světový tisk začal nemoci na čas říkat „britská chřipka“. Z 9 milionů nakažených Britů jich zemřelo na 14 tisíc a ve Spojených státech si pak nemoc vyžádala zhruba 70 tisíc mrtvých – naštěstí měla nemoc úmrtnost pouhé 0,3 procenta. Přesto si virus celosvětově vyžádal mezi 1 až 4 miliony mrtvých. Britští lékaři pak peskovali svět i vládu, že se ze španělského chřipkového neštěstí za 30 let vůbec nepoučili. A ani o 10 let později to nebylo lepší.

V červenci 1968 začaly z tehdy ještě britského Hong Kongu přicházet děsivé zprávy tamějších lékařů, kteří se potýkali s masivním rozšířením nové, neznámé nemoci. Během necelého měsíce se více než 15 % obyvatelstva tohoto významného města nakazilo novým zmutovaným virem chřipky H3N2, což znamenalo, že více než půl milionů občanů. A vzhledem k tomu, že Hong Kong v té době patřil k nejdůležitějším dopravním uzlům na světě, netrvalo dlouho a virus se vesele začal šířit do světa. Přes Singapur nejprve do Indie, Filipín, Austrálie a Evropy – z válkou zničeného Vietnamu jej pak vracející se američtí vojáci natáhli k sobě do Států. Na počátku roku 1969 byl již svět ve všech koutech světa.

Zůstaňte doma a dejte si whisky

Mezi příznaky patřila silná zimnice, horečka, bolesti svalů a dušnost – hongkongští lékaři pak svým pacientům doporučovali zůstat doma s aspirinem, čajem, citrony a whisky. Nejhůře postižení pak byli již tradičně již lidé se slabou imunitou a ti starší 65 let. I když uběhlo pouhých 10 let od poslední pandemie, svět se prostě nestihl poučit. Naštěstí se ale světu podařilo nemoc zvládnout, a to z několika důvodů. V Hong Kongu vláda zavedla masivní bezpečnostní opatření, díky který se podařilo nemoc jakž-takž zvládnout, do té doby, než byla v rekordně krátkém čase vyvinutá vakcína. Dalším faktorem pak byla skutečnost, že velká část asijské si prodělala předchozí asijskou chřipku, díky čemuž měli lidé lepší imunitu proti novému viru. Lepší moderní antibiotika pak pomáhaly s bojem proti sekundárním bakteriálním infekcím.

Ve Spojených státech si 0virus dovezený vojáky vyžádal na 100 tisíc mrtvých. Toto číslo by bylo mnohem větší, nebýt toho, že oproti Hong Kongu chřipka nejsilněji udeřila na přelomu roku 1968 a 1969, kdy byla většina amerických rodin na zimních prázdninách, čímž sice docházelo k šíření nemoci, ale ne už ke koncentraci nakažených na jednom místě. Navíc pouhý měsíc po vypuknutí pandemie se začalo s očkováním, které zachránilo nespočet životů. I přesto si ale hongkongská chřipka s úmrtností 0,5 procent vyžádala na 1 milion lidských životů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články