fb pixel
Vyhledávání

Hong Kong je taková žádaná nevěsta. I když láska k ní je zahalená do slzného plynu

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Všichni už slyšeli o protestech v Hong Kongu. Všichni mají možnost sledovat dění pomalu online. Možná s výjimkou těch, kteří vlastní mobily jisté čínské značky, chtělo by se říct. A možná jste i slyšeli, že byly volby, takže proč se ještě protestuje? Proč se vůbec protestovalo na začátku? A co s tím má společnýho WoWko?!

Jan Studnička
Jan Studnička 3.12.2019, 13:42

Nejdřív trochu historie, ale když to s námi zvládnete, ukážeme vám ty nejlepší "Hong Kong riot memes", který jsme našli a vy budete vědět, o co jde. OK? Tak jedem.

Jak asi víte, Hong Kong byl víceméně britskou kolonií do roku 1997, kdy přešel pod Čínu. Aby přechod proběhl hladce, bylo dohodnuto, že Hong Kong zůstane ekonomicky vzato stejný, zachová si jakous takous nezávislost, a to přesně na padesát let, tedy do roku 2047. A přestože celý přechod se neobešel bez masivní emigrační vlny intelektuálů a podnikatelů, ekonomická apokalypsa se nekonala a Hong Kong přežil. "Jako součást Číny," nezapomíná zdůraznit jakýkoli čínský politik kdykoli a kdekoli.

Nepřežil ale jen tak, Čína a Hong Kong se o sebe třou v podstatě od začátku. V roce 2003 se ve městě rozpoutaly největší protesty protesty v Číně od roku 1989. O jedenáct let později v roce 2014 se Hong Kong vypravil do ulic znovu, tentokrát kvůli „Deštníkové revoluci“, což byla volební reforma schválená vládou v Pekingu, která v podstatě zněmožnila místním volit si svou vládu. Protesty byly rozehnány extrémně tvrdě, tehdejší správce města zůstal na svém místě, všechno se utišilo.

Až do dubna letošního roku…

Zločince nebo život

Letos v dubnu totiž přišla pročínská část hongkongské vlády s návrhem „vydávacího zákona“, tedy zákona, který by umožňoval Číně chtít po Hong Kongu, aby na svém území zatýkal čínské zločince (a disidenty) a posílal je zpátky do Pekingu. Demokratická část vlády se domnívala, že tím by v podstatě skončila politická nezávislost regionu a pravděpodobně i práva, které hongkongští občané mají oproti těm čínským. Drobnosti jako je svoboda slova třeba. Takže Hong Kong zase jednou vyšel do ulic a místní policie udělala to, co umí nejlépe. Tvrdě zasáhla.

Situace pomalu eskaluje. Vláda tvrdí, že zákon trochu zreviduje, protestujícím to nestačí. Víc lidí v ulicích, víc slznýho plynu, víc transparentů, víc gumových projektilů a vodních děl. Veřejnost tlačí tak dlouho, dokud v září správkyně města nestáhne zákon úplně. Ale víte, jak to s demokraty. Na chvíli si čuchnou svobody a hned se rozdovádí. Takže demonstrace se vedou dál a 1. října, zatímco Čína slaví sedmdesát let komunistické vlády, Hong Kongem zmítá totální chaos.

Osmnáctiletý kluk je zastřelený policií. Pročínský politik je pobodán někým, kdo předstírá, že je jeho sympatizant. Milion lidí je v ulicích. A spousta lidí z celého světa chce demonstrantům vyjádřit podporu. Ale většina té spousty lidí taky pracuje v korporacích, které potřebují čínské vládě nonstop po(d)kuřovat, protože čínská vláda má v ruce miliardový trh.

Pú vs. Donald: Morální Blizzard

Do toho všeho má Čína ještě jeden problém a to je Donald Trump. Ten s nima totiž vede vleklou ekonomickou válku, přidává cla, uvaluje sankce… pravděpodobně nemá nejmenší tušení, že se v Hong Kongu něco děje, kde je Čína nebo jak cla fungují. Chápete, Trump style. Západní korporace jsou tak skříplé mezi pološíleným americkým kladivem a čínskou totalitní kovadlinou, byznysmanům, kteří hrají o miliardový trh na východě, tečou nervy a v tu chvíli začnou jejich zaměstnanci masově podporovat protesty v Hong Kongu.

Blizzard, společnost, která vyýjela legendární videohry jako Warcraft, Starcraft nebo Diablo, dává roční ban profesionálnímu hráči jejich karetní hry Heartstone, protože v livestreamu řekne, že podporuje svobodný Hong Kong. To je ale Blizzardu málo, potřebuje Číně vlézt do prdele ještě trochu hlouběji, takže nebohému hráči sebere celou výhru a pro jistotu vyhodí i dva moderátory, kteří s ním náhodou mluvili. Internet samozřejmě zuří, Ted Cruz o tom mluví v televizi, Blizzard se snaží uklidnit západ a zároveň vyhovět Číně, akcie padají, hráči ruší svoje účty… NBA popravuje jednoho ze svých vysoce postavených manažerů za tweet, kterým podporuje Čínu.

A do toho všeho South Park vypouští díl, který se vysmívá americkým firmám za to, jak Číně podlézají. Díl se jmenuje „Band in China“ a do pár hodin je celý South Park doslova baned in China. Tvůrci seriálu Trey Parker a Matt Stone narychlo zformovali omluvu, která doslova zněla: „Stejně jako NBA, i my vítáme čínské cenzory v našich domovech a našich srdcích. Taky milujeme peníze víc než svobodu a demokracii. Prezident Si vůbec nevypadá jako medívdek Pú. Nechť žije Čínská komunistická strana a nechť je letošní sklizeň pšenice bohatá. Jsme v pohodě, Číno?“

Volím si tebe!

A to všechno nás přivádí k volbám v Hong Kongu na konci listopadu. Lidé na ně čekali hodinu ve frontě, byla na nich rekordní účast, nějakých sedmdesát procent, a skončily drtivým vítězstvím protičínských demokratů. Získali 390 z 452 přímo volených křesel a ovládli 17 z 18 okrsků města. Což zní jako happy end, ale není.

Pamatujete Deštníkovou revoluci, kvůli které Hong Kong protestoval v roce 2014? Tak právě ta zajišťuje, že správce města, tedy reálný šéf Hong Kongu, je volený komisí, která má 1200 členů. A v komisi má samozřejmě drtivou převahu Peking. Takže protesty jedou i nadále. Demonstranti pořád opakují: „Pět požadavků, ani o jeden méně!“ Ty požadavky jsou svobodné volby, amnestie pro lidi zatčené během demonstrací, aby se přestalo o protestech mluvit jako o „nepokojích“ a vyšetření policejní brutality při demonstracích. Pátý požadavek byl stažení vydávacího zákona, takže to si mohli protestující odchecknout.

Až se rozptýlí slzný plyn

Přestože současná správkyně Hong Kongu Carrie Lamová tvrdí, že chce naslouchat lidu, Peking zatvrzele opakuje, že město je součástí Číny a prezident Si Ťin-Pching se dokonce nechal slyšet, že ti, kteří se staví proti jednotné Číně skončí s „rozemletým tělem a kostmi rozdrcenými na prach“. Zkrátka budoucnost města nevypadá růžově, přestože protestující vidí výsledky voleb jako velkou vzpruhu.

Blizzardu mimochodem stačilo uspořádat Blizzcon, kde odhalili nové Diablo a bylo jim v podstatě odpuštěno. Aspoň, že si můžeme pustit ten South Park, dokud ho v Česku máme. Než nás hradní pán prodá Číně. A kdo bude protestovat, ten uvidí. Čínský prezident má aktuálně o řešení přece jasno, tak aby se to nezalíbilo určitým skupinkám i u nás. Bablbam.

Podobné články

Doporučujeme

Další články