Kdysi dávno "v hokejovém pravěku" daleko za mořem vedla děcka na ledu boj o zakulacenou destičku ze dřeva, zmačkanou plechovku nebo dokonce i zmrzlý koňský trus. Puk, který před každou hrou musí být připraven se slušné zásobě, je dnes vyroben z vulkalizované pryže, váží kolem 150 až 170 gramů a musí splňovat řadu požadavků, jako jsou elastičnost, odrazivá schopnost a tvrdost.
S kusem lejna si nejspíš naši předkové užívali spoustu zábavy, ale určitě je nikdy trefou do hlavy nedokázal zmrzlý trus usmrtit. Taková rána vystřeleným pukem do hlediště může být až životu nebezpečná. Letící gumová smrt může dosáhnout rychlosti až 160 km/h.
Guma tvoří většinu hmoty puku - dalšími přísadami, které se používají k jeho výrobě, je síra, olej, uhličitan vápenatý, řada antioxidantů a saze pro černou barvu. Pod obrovským tlakem a teplotách dosahujících 150 stupňů Celsia se puk lisuje do ideálního tvaru - na výšku má 2,54 centimetrů a na průměr 7,6 centimetrů. Česká firma Gufex, která je jednou z mála firem po celém světě vyrábějící puky (další jsou firmy v Kanadě, Číně, Americe a na Slovensku), jich na minulé mistrovství světa dodala celé dva tisíce.
Náš český název pochází z anglického "puck" (ve kterém nahrazují "u" neznělým "a" - "päk"). Jak ho nazývají fandové ze všech koutů světa? Mějte přehled!
1. Švédština: puck
2. Estonština: hokilitter
3. Francouzština: pallet
4. Norština: puck
5. Polština: krążek
6. Slovinština: plošček
7. Finština: liekko
8. Běloruština: шайба (vyslovíme jako "šajba", stejně i ruština)
9. Chorvatština: pločica
10. Dánština: puck
11. Němčina: puck
12. Litevština: ritulys
13. Lotyština: ripa
A jak si Růžička - tedy promiňte, Čtvrtníček koupil roli na tělo, se můžete podívat ZDE.