fb pixel Historie „tranďáků“: Vzpomínka na časy, kdy Japonci za rok prodali přes 6 milionů přenosných rádií – G.cz
Vyhledávání

Historie „tranďáků“: Vzpomínka na časy, kdy Japonci za rok prodali přes 6 milionů přenosných rádií

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Před 67 lety byl vynalezen tranzistorový rozhlasový přijímač, tzv. tranzistorák nebo lidové tranďák, který způsobil revoluci ve světě médií. Z malého přenosného rádia se stal fenomén, díky němuž si lidé za pomoci kapesního radiopřijímače na baterky mohli poslechnout novinky ze světa nebo muziku kdekoliv, kde byl rozhlasový signál.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 12.10.2021, 13:57

Rádio, které změnilo svět

Kdo by to byl řekl, že je tomu už 67 let od doby, kdy bylo uvedeno na trh první tranzistorové rádio Regency TR1. Ten se zároveň stal prvním sériově vyráběným přístrojem tohoto typu, o který se postaraly americké společnosti Texas Instruments a IDEA. Přesněji řečeno, firma Texas Instruments „tranzistorák“ vyvinula a společnost IDEA měla pod palcem výrobu. Z kapesního přijímače se během pouhého roku stalo chtěné zboží. Prodalo se ho totiž přes sto tisíc kusů. Avšak vzhledem k tomu, že měl jen čtyři tranzistory a disponoval nízkým výkonem, konkurence spatřila ve výrobku nedostatky a pokusila se model Regency TR1 překonat.

V roce 1955 se na americkém trhu objevila japonská značka Tokyo Telecommunications Engineering Company, která představila pětitranzistorový radiopřijímač TR-55 pod značkou Sony. Z firmy Sony se zároveň stala první firma na světě, jež vyráběla všechny náhradní díly, které byly třeba k sestavení přístroje. I když se jejich TR-55 na trhu neprosadil, v roce 1957 došlo k obratu díky novému kapesnímu tranzistorovému přijímači Sony TR-63. Ten své předchůdce překonal ve všech ohledech. Navíc byl napájen 9V destičkovou baterií. Do toho všeho byl na trhu nabízen hned v několika barvách a třeba v USA neměl konkurenci. V roce 1959 se ho nakonec prodalo jen ve Spojených státech přes 6 milionů kusů.

Československo v 50. letech samozřejmě nezůstávalo pozadu. V roce 1955 byly na našem trhu k dispozici germaniové nízkofrekvenční tranzistory domácí výroby. Do sériové výroby se však poprvé pustila Tesla v roce 1958. V tomto roce přeloučská firma zahájila výrobu modelu T58, který disponoval feritovou anténou a reproduktorem o průměru 95 mm. Přijímač sloužil pro příjem středních vln.

V roce 1960 začala Tesla vyrábět rovněž i kapesní tranzistorový přijímač, který nesl označení T60. Napájen byl klasickou 9V destičkovou baterií a rozměry se podobal americkému Regency TR-1. V následujících letech se československé „tranzistoráky“ změnily k nepoznání. Prošly modernizací v podobě křemíkových tranzistorů, elektrolytických kondenzátorů a integrovaných obdvodů. Oblíbeným přístrojem byl například IN70 z roku 1970. V následujících letech se firma Tesla rozhodla, že bude výhodnější přestat tranzistorové přijímače vyrábět. Vše bylo posléze nahrazeno zahraničními výrobky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články