Hillary Clintonová slaví 70: 7 zajímavostí o bývalé první dámě a neúspěšné kandidátce na prezidentku USA

Obrázek uživatele Jan Palička
26.10.2017, 14:28

Životní jubileum 26. října 2017 slaví Hillary Clintonová, která se tímto dnem dožívá sedmdesátých narozenin. Svět má Clintonovou nesmazatelně zapsanou nejen jako první dámu USA, ale též jako neúspěšnou kandidátku na prezidentský úřad, která se mohla stát první ženou v čele Spojených států. Její život byl plný zajímavých zvratů, podívejme se na některé z nich.

1) Demokratka z republikánské rodiny

Hillary Diane Rodhamová se narodila do rodiny republikánského továrníka a velkoobchodníka Hugh Ellswortha Rodhama 26. října 1947. Díky výchově i mladá Hillary zastávala republikánské postoje, byť o poznání liberálnější než její otec a bratři. K politice Demokratů přičichla během simulované prezidentské debaty na střední škole, kde jí učitel přidělil roli demokratické kandidátky. Hillary zjistila, že postoje Demokratické strany jsou jí mnohem bližší. Ve svých jednadvaceti letech během studií práv na Yaleově univerzitě do strany vstoupila a o padesát let později se v jejích barvách stala první ženou, která se kdy dostala do finále americké prezidentské volby.

2) Nejistá láska z univerzity

Svého manžela Billa poznala Hillary Rodhamová v roce 1971 na univerzitě, kde stejně jako ona studoval práva. Mladý pár spojovalo právě nadšení ke studiu práv se zaměřením na lidská práva a ústavní právo, i jejich demokratické postoje. Společně se podíleli na kampani neúspěšného prezidentského kandidáta Demokratů George McGoverna a v posledních letech studia společně bydleli v jednom z bytů na univerzitním campusu. Těsně před promocí Bill požádal Hillary o ruku, ale ta ho odmítla s tím, že si není jistá, že s ním chce strávit zbytek života. Bill nicméně na svůj sen o tom oženit se s Hillary nerezignoval a s odmítnutím se potýkal hned několikrát. Zlomem bylo, když Hillary neudělala advokátské zkoušky ve Washingtonu DC. Bill jí navrhl, aby zkusila štěstí v jeho rodném Arkansasu, kde Hillary uspěla a svolila k tomu, že se stane Billovou ženou.

3) Nadějná právnička a první dáma Arkansasu

V Arkansasu po svatbě v metodistickém kostele Hillary už jako Rodham Clintonová přednášela na univerzitě trestní právo a zároveň pracovala jako mladá nadějná advokátka. Specializovala se hlavně na ochranu práv dětí a v roce 1979 se jí podařilo jako první ženě v historii stát se plnohodnotnou partnerkou prestižní advokátní kanceláře Rose Law Firm. Bill mezitím neúspěšně kandidoval do Kongresu, ale podařilo se mu být jmenován vrchním státním zástupcem státu Arkansas a později i guvernérem tohoto státu. V roce 1980 se manželům Clintonovým narodila jejich jediná dcera Chelsea. Zajímavostí je, že ač v rámci Arkansasu zastával Bill Clinton nejvyšší politickou funkci, až do jeho zvolení prezidentem Spojených států měla Hillary jako partnerka advokátní kanceláře vyšší plat než on.

4) Z Little Rocku do Bílého domu

Život se Hillary Clintonové změnil v roce 1992, když její manžel získal stranickou nominaci pro kandidaturu v prezidentských volbách. Hillary Billa v kampani nadšeně podporovala od primárek až do finále, v němž Bill Clinton porazil republikánského prezidenta George Bushe staršího, který obhajoval svůj mandát. Z první dámy malého Arkansasu žijící v tamním hlavním městě Little Rock se tak rázem stala v Bílém domě ve Washingtonu DC žijící první dáma Spojených států amerických, což s sebou neslo neustálou pozornost médií i nutnost rezignovat na úspěšně rozjetou kariéru advokátky. Američané vnímali, že Hillary není jen ozdobou svého muže a považovali ji za nejsilnější první dámu hned po Eleanor Rooseveltové. Díky vlivu na svého manžela Billa se Hillary dokonce začalo přezdívat Billary, případně se o ní mluvilo jako o spoluprezidentce nebo se v nadsázce říkalo, že zvolení Billa Clintona bylo nákupem dvou za cenu jednoho.

5) Vztah, který přežil i celosvětově známou nevěru

Manželství Billa a Hillary Clintonových nebylo vždy idylické. Hillary oddaně stála po boku svého muže i po jeho znovuzvolení prezidentem, nicméně Bill se nechal unést půvabem mladé stážistky Moniky Lewinské, s níž začal přímo v Bílém domě udržovat intimní poměr. Když nevěra prezidenta USA s o 27 let mladší zaměstnankyní vyšla na povrch, vedla dokonce k impeachmentu, tedy formální proceduře vedoucí k odvolání Billa Clintona z postu prezidenta. Před vyšetřovací komisí museli oba aktéři vypovídat o svém intimním poměru, včetně detailů, takže o tom, jaké sexuální hrátky se v Oválné pracovně odehrávaly se dozvěděl celý svět. Hillary Clintonová jako manželka záletného prezidenta byla zostuzena. I tak ale krušné časy přestála a po Billově boku je dodnes.

6) Politická kariéra pravé ruky Baracka Obamy

Bill Clinton ustál impeachment a svůj mandát v druhém funkčním období dokončil. Když byl v úřadu vystřídán Georgem Bushem ml., rozhodla se Hillary Clintonová, že její kariéra zdaleka nekončí a vrhla se sama na dráhu političky. V roce 2000 byla zvolena senátorkou za stát New York. O rok později tak rozhodovala o řešení následků teroristických útoků 11. září 2001 stejně jako o americké invazi do Iráku, jejíž byla nadšenou zastánkyní, ač většina Demokratů byla proti válečné operaci. Později i Hillary Clintonová uznala, že podpora války v Iráku byla z její strany chybou. V roce 2006 byla Hillary znovuzvolena senátorkou, dva roky poté se rozhodla jako Demokratka kandidovat na prezidentský úřad. Ve stranických primárkách ale Clintonovou zcela upozadil senátor ze státu Illinois Barack Obama. Clintonová tuto prohru nebrala nijak hořce, naopak Obamu následně nadšeně podporovala a po jeho zvolení se stala americkou ministryní zahraničí a jednou z nejbližších Obamových spolupracovnic.

7) Inspirativní žena, která se první prezidentkou nestala

Svůj sen o tom, že se stane první ženou v čele spojených států, si Hillary Clintonová nenechala vzít. Proti Obamovi se v demokratických prezidentských primárkách opět postavila v roce 2012, ale i tehdy dali její spolustraníci přednost Obamovi, který svůj post obhájil. Až v roce 2016 se Hillary Clintonové splnilo to, že se stala hlavní nominantkou Demokratů do prezidentského klání. Barack Obama ji plně podporoval, svou kampaň postavila hlavně na boji za rovnoprávnost mužů a žen, na její stranu se postavila většina amerických i světových celebrit i většina zahraničních politiků. Až do velké volební noci 20. listopadu byla Hillary Clintonová žhavou favoritkou na zvolení. Velkým překvapením nicméně bylo, že ve volbách nakonec díky systému volitelů zvítězil podceňovaný Donald Trump. Hillary doplatila především na svůj skandál s únikem informací přes nezabezpečený e-mail i na to, že mnoho Američanů ji považovalo za součást establishmentu, který chtěli obměnit a na protest tak hlasovali pro Trumpa. První americkou prezidentkou se tak Hillary Clintonová nestala a asi už ani nestane. Pro mnoho žen a dívek nicméně byla celoživotně inspirací v tom, jak daleko to žena vlastní pílí může dosáhnout.


Komentáře

Doporučeno pro vás