fb pixel Hey ho, let's go! Ramones položili základy punkrocku, připomeňme si historii této divoké hudební legendy – G.cz
Vyhledávání

Hey ho, let's go! Ramones položili základy punkrocku, připomeňme si historii této divoké hudební legendy

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Před 18 lety zemřel Jeffry Ross Hyman, známý spíš jako Joey Ramone, zpěvák a skladatel kultovních Ramones, který v kapele vydržel po celou dobu její existence a výrazně ji formoval. Během 22 let odehráli přes 2200 koncertů na téměř nepřetržitém turné a byli to v podstatě oni, kdo definoval punkrockovou hudbu tak, jak ji známe dnes. Připomeňme si tedy historii této hudební legendy.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 15.4.2019, 10:20

Inspirací k názvu byl Paul McCartney

Píše se rok 1966 a spolužáci John Cumming a Thomas Erdelyi ze střední školy v Queensu spolu zakládají první "garážovou" kapelu pod názvem Tangerine Puppets. Poté se seznamují s jistým Douglasem Colvinem, který do USA emigroval se svou rodinou z Německa. Rovněž potkávají Jeffryho Hymana a dávají dohromady novou kapelu.

Základní kámen zatím nepojmenované kapely je tedy položen. Baskytarista Colvin přichází s nápadem pojmenovat kapelu Ramones a sám se rozhodne, že si bude říkat Dee Dee Ramone. K tomu ho inspiroval člen legendárních Beatles Paul McCartney, který si v dobách největší slávy Beatles říkal Paul Ramone a na toto jméno si rezervoval i pokoje v hotelích, aby si zachoval soukromí. Colvin přesvědčí i ostatní členy kapely, aby přijali toto přijmení a působili jako jacísi muzikanští bratři. Tak vzniká název kapely Ramones.

Přes počáteční problémy s určením rolí v kapele, se nakonec rozhodli, že zpěvákem a frontmanem kapely bude nakonec nepřehlédnutelný dlouhán Hyman neboli Joey Ramone. Dee Dee se ujal role vedlejšího zpěváka a basáka a každou píseň zahajoval svým klasickým odpočítáváním "one-two-three-four!". Původně však Joey měl v plánu kromě zpěvu hrát na bicí, což nezvládl, a tak kapela musela obsadit bubenický post Thomasem Erdelyiem, kteří si říkal Tommy Ramone.

První koncerty v CBGB trvaly průměrně 17 minut

První vystoupení kapely proběhlo 30. května 1974 v Performance Studios. Pro kapelu bylo typické, že jejich písně byly velmi krátké a obsahovali snadno zapamatovatelnou melodii. Všichni členové Ramones byli navíc oblečeni do černých kožených "křiváků" a měli i stejné účesy, což přispělo k jejich zapamatovatelnosti. Polovina 70. let znamenala vznik punkové hudební scény, k čemuž významnou měrou přispěli právě Ramones a rozvoj hudebních klubů. Mezi tyto kluby patřil především vyhlášený podnik s názvem CBGB, kde si Ramones poprvé zahráli v srpnu 1974. Od té doby v CBGB kapela vystupovala poměrně pravidelně. Zajímavé na vystoupeních bylo, že trvala v průměru jen17 minut a i přesto o ně byl enormní zájem.

Po dvou letech existence kapela nahrála své první album pod nepříliš kreativním názvem Ramones. Deska obsahovala 14 skladeb a sklidila pozitivní reakce ze strany kritiky i fanoušků. Komerčních úspěchů se však nakonec deska nedočkala. V roce 1977 se kapele podařilo nahrát dokonce dvě desky. Slovy kritika Dave Marshe z časopisu Rolling Stones se deska Rocket To Russia stala nejlepším rock and rollovým albem tohoto roku v USA.

Obsadit žebříčky prodejnosti se jim nepodařilo

Konec 70. let pro kapelu znamenal rozjetou kariéru se spoustou koncertů, ale i odchod Tommyho z kapely. Do kapely tedy přichází nový bubeník Marky Ramone. S další deskou End of Century kapele pomáhá známý producent Phil Spector. Po vydání alba se kapela přesto nestává komerčním trhákem. V prodejnosti se vyšplhala na 44. místo v USA a na 14. místo ve Velké Británii. Jednalo se tak o jejich největší úspěch v hudebním byznysu. Ramones byli a stále ještě jsou populární v rámci punkrockové subkultury, k širokým masám posluchčů ale nikdy nepronikli.

Po vydání desky Subterranean Jungle v roce 1983 se u Markyho objevily problémy s alkoholem, a proto byl z kapely vyhozen. Byl nahrazen Richiem Ramonem, se kterým nahráli osmou studiovou desku Too Tough to Die. Richie však v kapele vydržel jen cca 4 roky, jelikož se s ním zbytek kapely ani po čtyřech letech společného hraní nechtěl dělit o zisk z prodeje triček a dalších reklamních předmětů. Proto i on kapelu opustil a byl nahrazen Clemem Burkem z kapely Blondie, což však byla osudová chyba. Clem totiž absolutně nezvládal tempo zbytku kapely, a proto musel být po dvou koncertech vyhozen. Z alkoholové závilosti vyléčený Marky Ramone se však mezitím stihl vrátit, a tak měli Ramones opět svého bubeníka. V roce 1989 opustil kapelu zakládající člen Dee Dee. Jeho sen bylo založit rapovou kariéru pod pseudonymem Dee Dee King, avšak po vydání sólové hip hopové desky s názvem Standing in the Spotlight ho kritika doslova převálcovala a prohlásila album za nejhorší nahrávku v historii. Proto se vrátil zpět k punk rocku a produkoval hudbu pro punk rockové kapely.

Neúspěch vedoucí k rozpadu

První polovina 90. let byla pro kapelu plná zajímavostí. Kromě přestupu k vydavatelství Radioactive Records se kapela objevila v kresleném seriálu Simpsonovi a rovněž zahrála v Praze svůj jediný koncert. Čeští punkáči si mohli Ramones vychutnat 13. řijna 1994 ve vyprodané Lucerně. V roce 1995 kapela vydala desku !Adios Amigos!, o které prohlásili, že jakmile nebude komerčně úspěšná, ukončí kariéru. Deska se bohužel neprodávala, a tak kapela oznámila své rozlučkové turné. Svůj poslední koncert odehráli v klubu Palace v Los Angeles v srpnu 1996. Z tohoto koncertu dokonce existuje záznam. Během koncertu se totiž na podiu objevilo hned několik frontmanů z předních rockových kapel jako například Chris Cornell z kapely Soundgarden, část kapely Rancid nebo Eddie Vedder z Pearl Jam.

V celkovém kontextu 20. století se jednalo v podstatě o první punkovou kapelu historie, která dokázala ovlivnit stovky punk-rockových kapel ve své tvorbě. Jejich síla spočívala v jednoduchosti, chytlavých melodiích a ve snaze se odlišit od ostatních kapel, které byly populární v 70. a 80. letech. Není divu, že bývají často označování za jednu z nejlepších kapel 20. století. Není snad žádný posluchač punku, kdo by neznal největší hit Ramones Blitzkrieg Bop s typickým popěvkem: "Hey ho, let's go!". Tričko s kapelním logem se stalo pevnou součástí šatníků všech punkrockerů po celém světě. Kruhové logo s orlem nosí na oblečení často i lidé, kteří vůbec nemají tušení, že se jedná o logo nějaké kapely. Přeci jen nějaký komerční úspěch si tedy Ramones na konto zapsat mohou.

A zde přečtete o historii hudební televizní stanice MTV.

Podobné články

Doporučujeme

Další články