fb pixel
Vyhledávání

Herecký klan Hrušínských: Nejstarší hrál v Osvobozeném divadle, nejmladší skončil v Discopříběhu

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Když se řekne Rudolf Hrušínský, většině se vybaví Rudolf Hrušínský jako pan Kopfrkingl, Švejk, kochající se doktor Skružný, jeden ze Tří veteránů a tak dále. Tenhle Rudolf Hrušínský se narodil přesně před 100 lety, byl ale „jen“ jedním z celého hereckého klanu. Už jeho otec, Rudolf Hrušínský nejstarší, hrál v divadle u Voskovce a Wericha. Jeho syn Rudolf Hrušínský mladší je zase znám ze seriálu Ulice a vnuk R. H. nejmladší je v našich myslích zapsán jako kominický učeň Jirka z Discopříběhu.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 17.10.2020, 08:12

Rudolf Hrušínský nejstarší

Herecký klan Hrušínských se zrodil roku 1897, když na svět přišel syn ševce a porodní báby z Liboce – Rudolf Böhm. Už když mu bylo šestnáct, nabídli mu místo v malém místním divadle, které vděčně přijal. Začínající herec hned začal uvažovat o změně jména na něco vznosnějšího, chtěl si nechat říkat Otomar Otovalský. Pak jednou během štace ukradl v sadu hrušky a kolegové mu začali přezdívat Hrušovský. A tak se z něj postupně stal Rudolf Hrušínský.

Osudovým byl pro něj rok 1919, kdy se stal členem divadelní společnosti legendy herectví Václava Červíčka-Budínského. Osudovým proto, že se zamiloval do principálovy dcery Hermíny, která se později stala jeho manželkou a dala mu syna Rudolfa. Ale i proto, že tam nasbíral pořádné a cenné herecké zkušenosti. Díky tomu se dostal i do společnosti pražských herců, seznámil se s lidmi z Národního, kteří jej pak doporučovali dál. Hrušínský prošel celou řadou českých a pražských divadel. Hrál ve Švandově divadle na Smíchově, v Akropolis na Žižkově i v Uranii v Holešovicích. A stihl dokonce i poslední rok Osvobozeného divadla s Voskovcem a Werichem, než jej válka „zrušila“. Největší Hrušínského láskou se ovšem stal rozhlas – jen za rok 1937 účinkoval ve 150 relacích. Nakonec i k filmu přičichl, i když spíše v malých rolích, a několikrát se tak před kamerou setkal se svým nástupcem...

Rudolf Hrušínský

Rudolf Hrušínský – ten Rudolf Hrušínský, kterého všichni známe a milujeme – je opravdovou legendou českého filmu. Potomek a dědic významných českých hereckých rodů, Červíčků a Budínských, se narodil přesně před 100 lety, 17. října 1920 v jihočeském Novém Etynku, dnešní Nové Včelnici. Jeho matka porodila přímo za jevištěm a s kočovnou společností pak vyrůstal. O jeho životní dráze a soukromí si více přečtěte zde:

Rudolf Hrušínský ztvárnil celou řadu nezapomenutelných rolí. Jeho nejvážnějším partem je pan Kopfrkingl ve Spalovači mrtvol, ale pravidelně nás rozesmívá třeba o Vánocích jako jeden ze Třech veteránů, ovšem i v klasikách české komedie – v adaptacích knih Bohumila Hrabala; Slavnostech sněženek, Postřižinách nebo hořkosladkých Skřiváncích na niti. Je legendární jako neustále se kochající, ergo bourající doktor Skružný ve Vesničce mé střediskové, která byla nominovaná na Oscara. Hrál taky Švejka, ovšemže! Je součástí půvabu Rozmarného léta i Obecné školy, kde ztvárnil pana ředitele. Náš osobní favorit je komisař Ledvina z filmu Adéla ještě nevečeřela. Platí, že jak je v něčem Hrušínský, není to špatný film, už díky němu.

Rudolf Hrušínský mladší

Rudolf Hrušínský mladší, syn Rudolfa Hrušínského, zdědil po tátovi talent, ale i nadšení pro rybaření, kterému se věnuje prakticky celý život. Vystudoval DAMU a hrál v řadě českých komedií. Známe ho z vedlejších rolí v Postřižinách i Slavnostech sněženek nebo jako přejetého Drápalíka z Vesničky mé střediskové. V šílených komediích Byl jednou jeden polda byl skvělým patologem Slavíčkem. Posledních 15 let je ale nejznámější díky roli domovníka Peška v nekonečném seriálu Ulice.

Rudolf Hrušínský nejmladší

Rudolf Hrušínský nejmladší je synem Rudolfa Hrušínského mladšího a ačkoliv to nejprve vypadalo, že bude pokračovat v rodinné herecké tradici, dopadlo to jinak. Jeho životní a nejslavnější rolí je kominický učeň Jirka z legendárního Discopříběhu. Roli si pak Hrušínský zopakoval i ve volném a méně úspěšném pokračování filmu. Při natáčení prvního Discopříběhu mu ale bylo jen šestnáct a v dospělosti se hraní už prakticky nevěnuje. Nějaký čas měl bar ve Španělsku a veřejného života se spíše straní.

Jan Hrušínský

Jménem sice „nezapadá“, ale je možná úspěšnějším a populárnějším hercem než jeho bratr Rudolf Hrušínský. Představitel „Honzů“ je dnes ředitelem Divadla Na Jezerce, které i přímo založil. V souvislosti s tím o něm bylo hodně slyšet v březnu 2020, když vydal rozhořčené prohlášení, v němž nesouhlasil s plošnou karanténou a covid označil za „těžší chřipku, kterou se nakazilo jen málo lidí“. Po kritice stran kolegů i veřejnosti se ale omluvil. Není to poprvé, kdy se ohradil vůči českým politikům – je dlouhodobým odpůrcem premiéra Babiše i prezidenta Zemana.

Mezi nejznámější Hrušínského role patří především jeho úlohy z mládí; Saxanin milý Honza, Honza z komedie Můj brácha má prima bráchu a překvapivě také princ nikoliv Jan, ale Jaroslav z pohádky Jak se budí princezny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články