fb pixel Herci žili v boudě, venku bylo -40 a potřebovali speciální ostrahu kvůli vlkům a medvědům: 10 zajímavostí o vizuálně podmanivé adaptaci Anny Kareniny – G.cz
Vyhledávání

Herci žili v boudě, venku bylo -40 a potřebovali speciální ostrahu kvůli vlkům a medvědům: 10 zajímavostí o vizuálně podmanivé adaptaci Anny Kareniny

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Tragický příběh Anny Kareniny z pera Lva Nikolajeviče Tolstého patří k absolutní literární klasice. V roce 2011 se britský režisér Joe Wright, expert na kostýmní dramata a práci s Keirou Knightley, rozhodl světu nabídnout silně stylizovanou adaptaci slavného díla. Natočit v podstatě experimentální dílo se pochopitelně neobešlo bez komplikací.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 30.10.2019, 14:23

Krásná vyvrhelkyně

Tu story určitě znáte, pokud už máte maturitu za sebou. Anna Karenina (Keira Knightley) žije v lehce unaveném manželství s vládním úředníkem (Jude Law), s nímž má malého syna. Její pověst mezi petrohradskou smetánkou nemůže být lepší. Během cesty do Moskvy, kam jede navštívit bratra (Matthew Macfadyen), potká hraběnku Vronskou a na moskevském nástupišti se seznámí i s jejím synem (Aaron Taylor-Johnson), mladým ambiciózním důstojníkem. Letmé setkání stačí k tomu, aby mezi nimi přeskočila jiskra, která se záhy promění v požár, co ani jeden z nich nedokáže a nechce uhasit. Chtějí se „jen“ svobodně milovat, ale carské Rusko konce 19. století je vůči podobným excesům velmi netolerantní a umí to dát patřičně najevo. Vážená Anna svůj vztah s obletovaným vojákem zaplatí ztrátou postavení, dobrého jména i vlastního dítěte...

Klasický příběh ruské literatury je romantický stejně jako tragický, a tak není divu, že se britský režisér Joe Wright, když tuto látku dostal k přepracování pro stříbrné plátno, rozhodl divákům nabídnout hodně stylizovanou verzi. Tak stylizovanou, že ji „na férovku“ zasadil na divadelní scénu, která se přímo před zrakem pozorovatele mění a přestavuje. Vizuální lahůdka potěší hlavně milovníky slaďáků, ale natočit ji rozhodně nebyla legrace.

Některé taneční scény se trénovaly třeba i tři plné týdny. Švédská herečka Alicia Vikander, která ve filmu ztvárnila princeznu Kitty, musela před začátkem natáčení na několik měsíců přesídlit do Londýna a patřičně se družit s Angličany, aby se zbavila přízvuku a měla brilantní angličtinu. A ještě navíc pak strávila 5 natáčecích dní ve vymrzlé ruské pustině, kde točila scény s kolegou Domhalem Gleesonem. Hvězdy byly ubytovány v chatrči bez vody a s lavicemi místo postelí a ještě je musela hlídat speciální ochranka, a to nikoliv před hordami fanoušků, ale kvůli vlkům a medvědům.

Nicméně, výsledek opravdu stojí za to. Pokud jste film ještě neviděli, najdete ho například na Apple TV. A pokud ano, podívejte se na další zajímavá fakta o tomto snímku do naší galerie tady:

A zde je další nálož filmových zajímavostí: věděli jste, že při natáčení Kultu hákového kříže se režisér a hlavní herec rozhádali tak, že jeden z nich musel projekt opustit?

Podobné články

Doporučujeme

Další články