fb pixel Helen Keller: Žena, která porazila hluchotu i slepotu, promovala na Radcliffe College a stala se spisovatelkou – G.cz
Vyhledávání

Helen Keller: Žena, která porazila hluchotu i slepotu, promovala na Radcliffe College a stala se spisovatelkou

Zdroj: Neznámý autor - Popular Science Monthly Volume 63, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16341199

Dne 28. června roku 1904 promovala Hellen Keller s vyznamenáním na Radcliffe College v Cambridge ve státě Massachusetts. Toho dne se Hellen Keller stala první hluchoslepou osobou, která získala bakalářský titul. Svou vůlí tak přemohla nepřízeň osudu, když kvůli nemoci ve svých devatenácti měsících oslepla i ohluchla.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 28.6.2024, 12:38

Promoce

Podle článku v deníku The Boston Herald z následujícího dne si Keller vysloužila významný potlesk na slavnostním zahájení, které se konalo v Sandersově divadle. Prezident Radcliffe College Le Baron Russell Briggs ve své promoční řeči zřejmě narážel na Helen Keller, když řekl, že na Radcliffe „otevřou oči slepým a odcloní uši hluchým".

A zatímco si při přebírání diplomů každý novopečený absolvent vysloužil svůj díl potlesku, když Helen Keller přecházela pódium se svou učitelkou a životní mecenáškou Annie Sullivan, zdálo se, že potlesk je "o něco spontánnější".

Helen Keller

Keller prožila život plný mimořádných úspěchů. Vyrůstala v malém městečku v Alabamě, ale později procestovala téměř 40 zemí jako velvyslankyně dobré vůle. I přes svůj hendikep se Helen naučila mluvit, osvojila si latinu i řečtinu a stala se spisovatelkou. To vše zejména díky své učitelce Annie Sullivan.

Stala se významnou obhájkyní vzdělávacích a pracovních příležitostí pro osoby se zdravotním postižením. Napsala více než tucet knih, z nichž nejznámější je Příběh mého života, který byl přeložen do 50 jazyků a adaptován pro divadelní jeviště i filmové plátno pod názvem The Miracle Worker.

Žena mnoha tváří

Keller bojovala za mnoho cílů, působila jako pacifistka, sufražistka, zastánkyně odborů, socialistka a členka Americké unie občanských svobod (ACLU).

Setkala se se všemi americkými prezidenty od Grovera Clevelanda po Johna F. Kennedyho. V roce 1964 jí prezident Lyndon Johnson udělil Prezidentskou medaili svobody, nejvyšší civilní vyznamenání v zemi. Kellerové alma mater, původně ženská humanitní škola, se v roce 1999 formálně spojila s Harvardskou univerzitou. Keller se dožila 87 let a zemřela 1. června roku 1968 ve svém dlouholetém domově v Eastonu ve státě Connecticut.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články