fb pixel Přehledné vysvětlení: proč se třesou Himálaje? – G.cz
Vyhledávání

Přehledné vysvětlení: proč se třesou Himálaje?

V Nepálu zemřelo přes 3200 lidí a další desítky mrtvých jsou hlášeny ze sousedních států. Tragédie se může týkat i 39 Čechů, se kterými se zatím nedaří spojit.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 27.4.2015, 09:40

Epicentrum zemětřesení leželo jen asi osmdesát kilometrů severozápadně od nepálské metropole Káthmandú, která byly postižena nejhůř. Zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály bylo nejsilnější za posledních asi 80 – 100 let. Co ho ale způsobilo? To je právě to nejzajímavější. A taky nejděsivější.

Zapomeňte na to, jak dnes vypadá zemský globus a mapa Asie. Indický subkontinent tam z geologického hlediska není příliš dlouho. Teprve asi před 130 – 90 miliony let (v éře dinosaurů) se utrhl od prakontinentu Gondwany a začal putovat oceánem na severovýchod rychlostí asi deseti až patnácti centimetrů za rok. To je rekord – žádná jiná tektonická deska se tak rychle nepohybuje, protože žádná jiná není tak tenká.

Před 50 – 55 miliony let se Indický subkontinent srazil s euroasijskou tektonickou deskou a zaryl se pod ní. Gigantické tlaky, které tím vznikly, asi před 20 miliony let odstartovaly vrásnění Himálaje a začaly zvedat Tibetskou plošinu. Pro názornost si představte dvě peřiny, které proti sobě sunete po posteli. Když se jejich hrany dotknou, začnou se krabatit a zvedat do výše.

Dávné megasrážce tak vděčíme za horské hřebeny, kvůli kterým dnes do Nepálu tak rádi jezdíme na treky. A ta megasrážka probíhá vlastně pořád. Indický subkontinent se na euroasijskou desku stále ještě tlačí rychlostí asi 2 – 5 cm za rok. Indická deska je přitom zasouvána pod euroasijskou desku, kterou zvedá a tlačí k severu. Mt. Everest díky tomu ročně vyroste o půl centimetru a posune se o tři centimetry na sever.

Právě proto jsou taky Himálaje jednou z geologicky nejméně stabilních oblastí světa. Nahromaděná gigantická energie se tu jednou za čas uvolní zemětřesením. Jedno z posledních velkých s epicentrem u pákistánského Muzaffarabádu dosáhlo v říjnu 2005 7,6 stupňů Richterovy stupnice. Zabilo osmdesát tisíc lidí a dva a půl milionu jich připravilo o střechu nad hlavou.

Teď prostě přišlo další zemětřesení, a za pár let přijde další, a pak zase další… Tak už to v Himálaji prostě je a vždycky to tam tak bude. Leda že by si nějaký obr přestal hrát s těmi tektonickými “peřinami”.

A TADY máte 19 neuvěřitelných důkazů, jak mocná je příroda.

Podobné články

Doporučujeme

Další články