fb pixel
Vyhledávání

10 pravidel hokeje a krásně kruté bitky rytířů ve zbroji. Speciálně pro ženy!

Hokej je krásný, ale na naše nervy občas příliš dramatický a pro náš intelekt příliš nepochopitelný. Máme ale na to tuhle tristní situaci změnit!

Carrie Bradshitt
Carrie Bradshitt 11.5.2016, 12:50

My ženy se na hokej díváme rády. Na ledě se pořád něco děje a na stadionech a u televizních obrazovek taky. Emoce stříkají, lidi je sdílejí – no prostě nádhera. Tedy až na to, že nám občas trochu uniká, proč se na sebe hráči tolik vztekají, proč rozhodčí pískají a proč někdy neplatí tak krásně střelené góly. Pojďme si trochu vysvětlit pravidla, ať jsme pro příště moudřejší.

1. Vhazování/buly

Je to jeden z prvních a posledních gentlemanských okamžiků hry. Odehraje se vždy na začátku každé třetiny a při zahájení hry po přerušení. Hráči se disciplinovaně rozestaví na značky a soustředěně čekají, co bude. V jejich pohybech se zračí krásná ukázka hokejového minimalismu.

2. Bodyček

Zápas dvou vah silných mužských těl! Cílem je přiměřeně drasticky oddělit tělo soupeřovo od puku. Když je zásah drastický příliš, hrozí nejen zranění, ale také trest. A rovněž nepřízeň nás, žen. Nemáme rády agresivitu a není nám zcela jasné, proč si to po zápase hráči nemůžou normálně vyříkat.

3. Krosček

Tohle je ještě silnější kafe. Kluci používají hole, které svírají v obou rukou, ke vzájemnému zneškodnění. Tady už rozhodčí neváhají a posílají na trestnou lavici. Trestná lavice je de facto místem odpočinku těla. Duše se ovšem trápí, ale patří ji to.

4. Hákování

Zahnutí hokejky slabší povahy svádí k lumpárnám. Silnější povahy si uvědomují, že by si mohly trápit duši na trestné lávici a pokušení dokáží odolat. Velká škoda je, že často hákuje nejlepší hokejista na světě, Jarda.

5. Vyloučení

Někteří výtečníci si zřejmě opravdu moc přejí ulejvat se na trestné lavici co nejdéle.

6. Zakázané uvolnění

Není proč bychom si dřely mozky, když to neví ani slovutný Vašek! Dámy, zapomeňte na to, přežijete i bez toho.

7. Postavení mimo hru

V útočné třetině (tj. ta s bránou, za modrou čarou) nesmí setrvávat žádný útočník bez toho, aby tam s ním byl také puk. Tohle je opatření vymyšlené k tomu, aby se na ledě něco dělo. Jinak by totiž půl týmu celou dobu jen vystávalo na místě a nikdo by se na hokej ani nechtěl dívat. A hráči by pak neměli ani na suspiky.

8. Přesilovka a oslabení

Přesilovka je stav, kdy má nějaký tým na ledě o jednoho či více hráčů víc než soupeři. Ti jsou tím pádem v oslabení a jsou nahraní. Ale zaslouží si to, protože se některý z jejich hráčů patrně neuměl slušně chovat, a proto tráví svůj drahocenný čas na trestné lavici a sobecky působí spoluhráčům nesnáze. K přesilovce ale může dojít také na konci zápasu, kdy se tonoucí se tým často zoufale chytá stébla a odvolává brankáře. Většinou pak dostane ještě větší nakládačku, což bývá trochu k smíchu. Tedy pokud se nejedná o naše.

9. Samostatné nájezdy

To největší drama ale nastává ve chvíli, kdy kvůli nerozhodnému výsledku zápasu nařídí rozhodčí samostatné nájezdy. V tu chvíli odchází většina žen od obrazovky, zakrývá si oči, vzývá bohy nebo trochu pobrekává. Když v bráně býval legendární Hašek, bývalo nám o dost lépe.

10. Vychytaná nula (shutout)

To je tak, když se brankáři zadaří. A když je to brankář náš, přijde chvíle na krásné emoce, které si tolik užíváme!

Nedoceněné momenty

Jedno je ovšem jisté. Originalita zákroků se příliš necení. Třeba tento nádherný úder pozadím, který předvedl Ján Laco, byl rozhodčím potrestán. A my si myslíme, že neprávem.

To máte za to! Trest zhůry.

A TADY je pár věcí, které všechny o hokeji tak trochu víme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články