fb pixel Haž řeknu krleš, vezmem to šturmem!: Top hlášky z Tajemství hradu v Karpatech, jedinečné parodie na verneovky – G.cz
Vyhledávání

Haž řeknu krleš, vezmem to šturmem!: Top hlášky z Tajemství hradu v Karpatech, jedinečné parodie na verneovky

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Dnes stojí většina českých komedií za starou belu, naštěstí má ale naše kinematografie v archivu mnoho skvělých kousků, ke kterým se člověk může vracet. Jedním takovým je parodie na verneovku Tajemství hradu v Karpatech, kterou má rád snad každý.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 14.11.2019, 12:29

Unikátní jazyk

V Karpatském království se nad vesnicí Vyšné Vlkodlaky tyčí tajemný hrad, kterého se místní bojí jako čert kříže. Jeho majitelem je zlotřilý a majestátním plnovousem zarostlý baron Gorc z Gorců (Miloš Kopecký). Na jeho objednávku sestrojil šílený, leč geniální vědec Orfanik (Rudolf Hrušínský) zvláštní přístroj, který pomocí světelných paprsků vytváří iluzi skutečnosti. Tento „dálkovid“, zrozený ve fantazii spisovatele Julese Verna, předběhl o sto let vznik televize. Jak to bylo vlastně s prvním filmovým představením a s objevem televize, to odhalí po mnoha dobrodružstvích při pátrání ve strašidelném hradním labyrintu hrabě Felix Teleke z Tölökö (Michal Dočolomanský), operní pěvec s modrou krví, pro něhož je Gorc zároveň dávnou nemesis, hlavní postava filmového příběhu.

Parodie na verneovské vědecko-fantastické romány je inspirována pozapomenutým dílem slavného francouzského spisovatele a obohacena o nové prvky, například o „karpatský“ folklór, pro nějž byl vytvořen i vlastní jazyk. Také díky tomu je snímek plný skvělých hlášek a 10 nejlepších jsme představili v galerii tady:

A tady ještě hlášky z dalšího společného projektu Lipského a Brdečky, detektivní parodie Adéla ještě nevečeřela.

Podobné články

Doporučujeme

Další články