fb pixel Greta Thunberg se stala podle magazínu Time osobností roku. Zařadila se tak vedle Stalina nebo Putina – G.cz
Vyhledávání

Greta Thunberg se stala podle magazínu Time osobností roku. Zařadila se tak vedle Stalina nebo Putina

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Podle amerického časopisu Time se osobností roku stala 16letá ekologická aktivistka Greta Trunberg ze Švédska, kterou všichni známe především díky dnes již zlidovělým vtípkům a hláškám na téma ekologie. Redakce Časopisu Time vybírá osobnost roku na základě toho, kdo nejvíce ovlivnil svět za uplynulý rok. V minulosti se této pocty dočkal například Adolf Hitler, Josif Stalin, Vladimir Putin nebo Bill Gates.

Martin Miko
Martin Miko 12.12.2019, 11:11

Nejmladší osobnost roku

Kdybychom mohli definovat letošní rok za pomoci dvou nejsledovanějších osobností, tak bychom kromě Baby Yody samozřejmě nezapomněli zmínit švédskou klimatickou aktivistku Gretu Thunberg, které je sice teprve 16 let, ale za svou krátkou ekologickou „kariéru“ dokázala několikrát zaujmout celý svět svými projevy a názory. Veřejnost Gretu začala vnímat poprvé, když jí bylo 15 let a rozhodla se demonstrovat před švédským parlamentem. Tehdy po švédské vládě požadovala razantní kroky ke snížení emisí. Její iniciativa dokázala přimět studenty po celém světě k celosvětové školní stávce za zlepšení klima. Té se prý zúčastnilo téměř jeden a půl milionu studentů po celém světě.

Rovněž můžeme vzpomenout na to, jak se letos v létě vydala na plachetnici směrem do New Yorku, kde vysvětlila světovým leadrům v OSN, co si myslí o boji proti změnám klimatu. Všichni si určitě vzpomeneme na legendární hlášku „Jak se opozovažujete?!“ nebo na Grétino setkání s Donaldem Trumpem.

I to byly možná důvody, proč se americký časopis Time rozhodl udělit mladé Švédce s Aspergovým syndromem ocenění Osobnost tohoto roku. Stala se tak nejmladší nositelkou této ceny v historii časopisu. To rozhodně nebylo jediné uznání, kterého se Greta letos dočkala. Stejný časopis ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších osobností tohoto roku, a tři norští poslanci ji dokonce navrhli na Nobelovu cenu za mír. Nobelovu cenu za mír si nakonec odnesl etiopský premiér Abiy Ahmed.

Americký týdeník vyhlašuje osobnost roku už skoro sto let a vždy vybere toho, kdo za uplynulý rok nejvíce ovlivnil světové dění, nebo někoho o kom bylo nejvíce slyšet.. Nezáleží zkrátka jestli v pozitivním nebo negativním smyslu. Není divu, že v minulosti vyhráli tuto cenu lidé jako například Vladimir Putin, Adolf Hitler, Josif Stalin nebo Bill Gates.

Co si myslíte úspěchu Grety Trunberg? Věříte jejím myšlenkám nebo je považujete za nesmysl?

Podobné články

Doporučujeme

Další články