Google slaví 19 let. Z projektu dvou studentů se stal multimiliardový vyhledávací gigant – G.cz
Vyhledávání

Google slaví 19 let. Z projektu dvou studentů se stal multimiliardový vyhledávací gigant

Larry Page a Sergey Brin zakládali Google jako studenti, kteří si na projekt museli půjčovat. Dnes je z Googlu multimiliardové impérium.
Zdroj: thoughtco.com

Před 19 lety byla v Menlo Park v Silicon Valley založena společnost, která změnila svět. Rok 1998 byl pro studenty Stanfordské univerzity Larryho Page a Sergeye Brina začátkem období, kdy začali se svým vyhledávačem Google měnit tvář internetu. Během několika let se jim podařilo vybudovat nejpoužívanější vyhledávač na internetu, jenž denně odpoví na více než 2 miliardy dotazů a probíhá skrz něj téměř polovina veškerého vyhledávání na internetu.

Martin Miko
Martin Miko 4.9.2017, 15:17

První milion dolarů od rodiny a přátel

Je 4. září 1998 a vysokoškolští studenti Brin a Page právě zakládají společnost jménem Google, Inc. Tomuto pojmenování však předcházel název BackRub, který se nakonec neujal. Název Google je odvozen od pravopisně chybného tvaru slova googol, což je vyjádření čísla 10 na stou neboli číslo 1, která je následována stovkou nul. Výraz pro toto číslo byl vytvořen v roce 1938 devítiletým Miltonem Sirrotou, jehož strýcem byl americký matematik Edward Kasner. Toto číslo mělo symbolizovat počet výrazů, které dokáže vyhledávač najít. Page se stal CEO (výkonným ředitelem) Googlu a Brin prezidentem společnosti.

Studenti si dali za cíl zorganizovat internet, tak aby byl globálně dostupný a nápomocný pro všechny. Pro začátek si od svých známých a rodiny vypůjčili celkem přes milion dolarů, díky kterým vytvořili tým, se kterým se přestěhovali začátkem roku 2000 do Mountain View. V červnu téhož roku se vyhledávači podařilo indexovat přes 1 bilion internetových URL, čímž se už v té době stal nejobsáhlejším internetovým webem světa. Google totiž dokázal poskytnout přístup na více než půl miliardy fulltextově indexovaných webů a další půl miliardy částečně indexovaných URL adres.

Další investice a odstup Page

Následovala obrovská investice v roce 2001, kdy se Googlu podařilo získat od prominentních investorů 25 milionů dolarů, s čímž byl provázen i nátlak na zakladatele Page, aby odstoupil z pozice CEO. Podobně svého času dopadl i například Steve Jobs. Na místo CEO ve společnosti Google nastoupil Eric Schmidt, který pomohl obrovskému rozvoji firmy. Během následujících deseti let získal Google neuvěřitelný 180miliardový kapitál na trhu a měl více než 24 tisíc zaměstnanců.

Google například v roce 2006 koupil internetový server YouTube za neuvěřitelných 37 miliard korun, čímž získal další kanál k prodeji reklamy, která vydělává Googlu miliardy. Mezi hlavní zdroje příjmu Google patří nejen reklamní plocha, ale i Ad Word, což je reklama založená na vyhledávání klíčových slov. Vyhledávač vás za poplatek posune v žebříčku vyhledávání a vy můžete získat více potenciálních zákazníků nebo zvýšit návštěvnost vašich stránek. Ačkoliv Google působí, že je zdarma, tak je opak pravdou. Běžný uživatel na něm sice zdarma vyhledává, ale podnikatelé a firmy platí horentní sumy za to, aby se ve vyhledávání objevili.

Z vyhledávače se stal univerzální nástroj

V současné době nabízí vyhledávač Google spoustu služeb, které lidem usnadňují život. Ať už se jedná o AdSense, Alerts, Analytics, Disc, Chrome, Maps, Translate nebo všemi známý Gmail. Pro české uživatele je v současné době dostupných přes 140 služeb v rámci Google a jejich počet neustále narůstá. Google se rovněž pokusil v roce 2011 o vytvoření sociální sítě pod názvem Google Plus. Ta však neměla ani zdaleka takovou odezvu, jakou si společnost původně představovala. Dle odborníků přes přirozené vyhledávání na internetu (SEO) je však dobré mít založen i firemní účet na Google Plus, byť neaktivní, jelikož může znatelně pomoct v přirozeném vyhledávání ve vyhledávači.

Dle americké spolčenosti Alphabet se tržby i čistý zisk nejpopulárnějšího vyhledávače světa neustále zvyšují. V prvním čtvrtletí letošního roku například stoupil zisk téměř o třetinu na neuvěřitelných 135 miliard korun českých. Za vše firma vděčí i neustále rostoucímu používání YouTube a zvyšujícím se příjmům z reklam na tabletech a mobilních telefonech.

A zde je vzpomínka na revoluční Windows 95 od Microsoftu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články