fb pixel Google Doodle připomíná Nicholase Wintona, zachránce životů stovek židovských dětí – G.cz
Vyhledávání

Google Doodle připomíná Nicholase Wintona, zachránce životů stovek židovských dětí

Fotografie, která obletěla svět. Nicholas Winton s jedním z dětí, které čeká budoucnost. + DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Nicholas Winton paří k velkým hrdinům 20. století, o jejichž hrdinství dlouho nikdo nevěděl. Narodil se před 111 lety a dnešní Google Doodle jej a jeho neskutečný příběh připomíná. Wintonovi se totiž ve 30. letech minulého století podařilo zachránit 669 československých židovských dětí před jistou smrtí v koncentračních táborech.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 19.5.2020, 11:09

Nickyho děti

Zachránil 669 československých dětí a jeho životní příběh dodnes fascinuje celý svět. Sir Nicholas Winton se narodil před 111 lety a je to teprve 5 let, co nás v úctyhodných 106 letech opustil. Prožil dlouhý život, největší činy ale "provedl" už na konci 30. let 20. století, když postupně pomohl stovkám židovských dětí, které by bez něj nepřežily. Ačkoliv všem ostatním to přijde skoro až superhrdinské, sám Winton považoval pomoc potřebným za samozřejmost, kterou by v jeho kůži udělal každý, a proto se s tím nijak nechlubil.

Záchrana židovských dětí ve Wintonově režii začala v prosinci 1938, když Winton domluvil a zorganizoval první dětské transporty do Velké Británie. Ty ovšem kromě velké byrokracie zahrnovaly i nemalé finanční prostředky. Za každé dítě, kterému mohlo být maximálně 17 let, musel uhradit kauci ve výši 50 liber k získání víz a povolení k pobytu. Poslední transport proběhl 2. srpna 1939. Dětem, které by jinak téměř jistě našly smrt v koncentračních táborech, tak dal šanci na nový a dlouhý život.

Řada z "Wintonových dětí" tuto šanci využila. Podnikatel zachránil například leteckého inženýra Huga Maroma, profesorku Renatu Laxovou, britského politika Alfreda Dubse, spisovatelku Věru Gissingovou, redaktora českého vysílání BBC Hanuše Šnábla a spoustu dalších. Hrdinovu mlčenlivost prolomili až v roce 1988 tvůrci pořadu BBC That's Life, kam si ho pozvali jako hosta. Aniž by to Winton tušil, v publiku seděly právě zachráněné děti. Výsledkem je videozáznam, který dojme snad i pařez:

Příběhu Nicholase Wintona se od té doby věnovala řada filmařů a dokumentaristů, u nás režisér slovenského původu Matej Mináč, který o Wintonovi napsal knihu, natočil dokumenty Síla lidskosti a Nickyho rodina a rovněž oceňované drama s Jiřím Bartoškou v hlavní roli Všichni moji blízcí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články