fb pixel
Vyhledávání

GLOSA: Svatý Valentýne, tohle jsi nechtěl. Nebo jo?

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Už je to tady zase, jako každý rok...14. únor. Kdysi to byl úplně normální den, s novou dobou ale přišly nové pořádky. Budeme dnes všichni láskyplní, zamilovaní, pozitivní, prostě valentýnští! No, všichni ne. My staromilci totiž chceme i nadále jako svátek lásky hlavně 1. máj! Že, Karle Hynku Mácho? A navíc si myslíme, že ten chudák kněz Valentýn z Římské říše vůbec netušil, co svým dobře míněným úmyslem vlastně způsobí.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 14.2.2023, 10:30

Proč Valentýn vlastně zemřel?

Víte, že svátek svatého Valentýna není původně vůbec svátek americký, jak se dost často traduje? Ano, Amíci z něj udělali parádní byznys, ale prapůvodně za to může anglosaský svět, ostatní už to pak spolkli i s navijákem, aby byli in. A tak, když už jdeme pěkně s davem, jako ty ovečky, pojďme alespoň trochu zavzpomínat na toho nešťastníka, který chtěl pomáhat mladým a zamilovaným a jmenoval se? No, hádejte… správně, byl to Valentýn. Valentýn byl podle historiků pravděpodobně katolický kněz, který chtěl páchat dobro a měl prý také léčitelské schopnosti. A umřel mučednickou smrtí a později byl prohlášen za svatého. Den smrti připadá právě na 14. 2. Na přesném roce se zatím nikdo neshodl a uvádí se tu rok 269, ale také 270 nebo 273. Takže si vyberte.

Tradují se legendy dvě. Jedna, že zemřel kvůli svým léčitelským schopnostem, protože se mu prý podařilo uzdravit syna známého rétora Kratóna. Pověst vypráví, že se za chlapce modlil, až jej Bůh vyslyšel a maroda zázračně uzdravil. Ale protože každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán, tak tomu nebylo jinak ani u nebohého kněze Valentýna. Římští senátoři ho obvinili z nekalých praktik a na prefektův rozkaz byl uvržen do žaláře a sťat. Ale kvůli tomuto příběhu by dnes svět nebláznil s láskou a zamilovaností…

Takže legenda číslo dvě: V té době Římské říši vládl císař Markus Aurelius Claudius zvaný Germanikus, který rád válčil. Protože ale nechtěl, aby se bojeschopní muži rozptylovali něčím, v jeho očích tak přízemním a nedůležitým, jako je láska a rodinný život, uzavírání manželství rovnou zakázal. A v ten moment přichází na scénu náš Valentýn. Byl to právě on, kdo pěkně na tajňačku zamilované páry oddával. Navíc měl prý nabádat mladé muže k tomu, aby se na válku vykašlali a zůstali raději doma se svými milými děvami. Čímž si u císaře moc nešplhnul a dopadl prostě tak, jak dopadl. Bídně. I podle této legendy skončil v rukou kata.

A proto slavíme

Ať už to bylo, jak to bylo, právě na počest tohoto svatého v den jeho mučednického skonu svět slaví svátek zamilovaných… Záměr to byl bezpochyby bohulibý, kdyby se posléze nezměnil v těžce komerční bláznění. Již pomalu od ledna dostane svět kolem nás růžovou a červenou barvu, všimli jste si? Obchody uklidí soby, rolničky, chvojí, aby uvolnily místo pro srdce a zamilované vzkazy… V žádném jiném období neuvidíte srdce na všechny způsoby, tak jako právě teď. Utéct opravdu není kam… A ten, komu leze svatý Valentýn na nervy, aby se pomalu bál to přiznat… Vždyť je to přece tak roztomilé, ne? A vy jste pro ty valentýnské nadšence divní nebo možná dokonce citově ploší. Prostě „Love Is All Around.“

Nejste, nebojte. Možná to jen máte stejně jako další jedinci kolem vás a možná se to také jen bojí přiznat. Jste prostě patriot a svátek lásky slavíte 1. máje! Líbáte se pod rozkvetlou třešní, recitujete si se svým protějškem Máj a u sochy jeho autora si rozněžněle šmudláte ruce a zamilovaně si hledíte do očí. Jooo, to je ta pravá romantika, která k lásce patří. A nemusí stát ani ty dvě miliardy, které Češi ročně za tento svátek utratí a přispějí tak k tomu parádnímu byznysu. Jo, a to prý tento svátek vlastně neuznávají, říkají výzkumy… Možná ve skrytu duše i oni vědí, že ty nejhezčí věci jsou kolikrát vážně zadarmo. A že než opulentní dárek ve stylu „aby všichni viděli“ je lepší s tím druhým jen tak být, vnímat ho, na chvilku zastavit čas… Právě čas, který si vzájemně a dobrovolně věnujeme se totiž zaplatit nedá.

Závěrem už jen jedno – slavte si lásku v únoru, květnu a nebo třeba v září. Ale hlavně si ji nezapomeňte užít – myslíme tu lásku. Protože, jak se zpívá v jedné písničce Pavla Dobeše: „Láska se totiž, i když je prevít, nikomu dvakrát nemůže zjevit. Láska se totiž,i když je prevít, nevrací.“

Podobné články

Doporučujeme

Další články