GLOSA: S tělesnými tresty souhlasí tři čtvrtiny Čechů, tak proč se rodičům nelíbí, že je učitel občas použije? – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: S tělesnými tresty souhlasí tři čtvrtiny Čechů, tak proč se rodičům nelíbí, že je učitel občas použije?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Sprostě nadávat dětem se nemá, klečet na nich a zpacifikovat je do doby, než se uklidní však ano. Takto zněl verdikt České školní inspekce, která uzavřela případ souboje mezi učitelem a žákem základní školy na pražském Zlíchově. Vše bylo zachyceno na mobilní telefony přihlížejících studentů. Měly by být fyzické tresty vůči agresivním dětem povolené? V některých případech ano.

Rom Jeremy
Rom Jeremy 12.7.2019, 11:28

Facka až na posledním místě

Chování rodičů je v mnohých případech poměrně pokrytecké. Chtějí, aby učitelé vychovávali jejich děti, ale oprávněné fyzické tresty jako facky nebo pohlavky jim vadí. Přitom učitel stráví týdně s jejich dítětem mnohdy více času než samotný rodič, který navíc v rámci výchovy sám někdy zvolí vytnout potomkovi políček. Jakmile se toto rozhodne udělat učitel, tak se volá policie a vše se řeší skrz vedení školy. A to je samozřejmě nefér.

Argumenty některých rodičů jako :„Ale já mám právo mlátit svoje dítě, vy ne, vy je máte jen učit!“ nejsou tak úplně přesné, protože české zákony tělesné tresty jasným, přesným a závazným způsobem nezakazují. V roce 2015 si toho všimla Asociace na ochranu dětí, která poukázala na to, že to není jen v Česku, ale i ve Francii, Itálii, Belgii nebo Irsku. České zákony zakazují hrubé násilí na dětech, které by mohlo ohrozit fyzickou integritu dítěte, jeho důstojnost, rozvoj či duševní zdraví. Podle této logiky je facka nebo pohlavek přiměřený trest pro žáka, který se nechová ve škole vhodně a neposlouchá příkazy učitele.

Paradoxní na tom všem je, že tři čtvrtiny Čechů jsou proti zákazu fyzických trestů u dětí, jak ukázal loňský průzkum Ligy otevřených mužů (LOM), na který odpovídalo 1025 lidí nad 15 let. Češi si myslí, že rodiče mají právo na to mlátit svoje děti. A jako nejčastější důvod k tomu uvedli lhaní, neposlouchání a ničení věcí. A co si, sakra, rodičové myslí, že je příčinou fyzických trestů ze strany učitelů? Mluvíme-li tedy o těch případech, kdy to učiteli „ujede“ a vlepí žákovi facku nebo pohlavek. Je to právě zmiňované lhaní, neposlouchání a ničení věcí.

Rodič si myslí, že má být pro dítě autoritou. Učitel by měl být pro dítě rovněž autoritou, takže v čem je tedy problém? Všude se najdou jednotlivci, kteří mají rebélii v krvi a v podstatě je jedno, jestli jde o děti nebo dospělé. Často na internetu vidíme videa, ve kterém se drzí lidé neumějí chovat k policistům, a pak do médií pláčou, že jsou vlastně chudinky, které si nezasloužily slzným plynem do obličeje a spoutání hrubým způsobem. Ale proč by měli mít výjimku? Jistě, že fyzické násilí by mělo být až na posledním místě, ale jak se říká, někdy není zbytí.

Nicméně to celé vždy je a bylo nejvíce o rodičích. Oni sami musí vědět, co doma mají za potomky, takže by se k tomu měli umět postavit. Příkladem je i Základní škola pro žáky se specifickými poruchami v Praze na Zlíchově, kde musela Česká školní inspekce (ČSI) řešila incident učitele, který zpaficikoval agresivního studenta osmé třídy. Inspekce rozhodla tak, že pedagog nepochybil a zachoval se správně. Problém byl v tom, že mluvil vulgárně, což se ČŠI nelíbilo.

Takže příště bacha na pusu a lepší dát někomu přes pusu. Teda když je to opravdu nutné.

A zde se dozvíte, že vegetariánští rodičové nedávají svým dětem maso, i když jim to škodí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články