fb pixel GLOSA: Jak to má dnes doma asi taková Popelka, Sněhurka nebo Šípková Růženka? – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: Jak to má dnes doma asi taková Popelka, Sněhurka nebo Šípková Růženka?

Zdroj: G.cz

„Vzali se a byli spolu šťastní až do smrti,“ chtělo se skoro říct po skončení nové televizní seznamky, nebo pardon vlastně to byl podle televize sociální experiment, Svatba na první pohled. Tři páry spolu zůstaly, u jednoho se happy end nekonal. Ale co to happy end vlastně je? Napadlo vás někdy položit si otázku, co asi dělá Popelka a princ po x letech manželství.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 18.12.2020, 09:23

A spadl klec

Moje sestra kdysi, někdy ve třetí třídě, dostala za domácí úkol napsat pohádku. Jako správná holčička se rozhodla napsat tu o třech princeznách, kdy dvě starší byly zlé a marnivé a ta poslední byla hodná a krásná. Ségra se tedy lehce rozepsala o peripetiích chudinky Marušky – tak se ta hodná princezna jmenovala, ale rychle ji to přestalo bavit. Takže zvolila poněkud zkratkovité zakončení ve smyslu (Lucko, promiň, budu citovat): „Gdyž se potkali, tak princezna prince okozlila a vzali se.“ Znovu říkám, že sestra byla ve třetí třídě a od té doby se jí pravopis zlepšil. Ale zpět k těm princeznám. Ony si v té pohádce asi opravdu myslely, chuděry, že tím vše končí a jim začíná bezstarostný život. Ale opravdu?

Možná si to samé myslely čtyři novodobé princezny, které se přihlásily právě do zmiňovaného televizního projektu Svatba na první pohled. Nehraničí to ale spíše s naivitou? I když, sáhněme si do svědomí, že takhle naivní jsme občas ráda každá. Nejen svět, ale i my ženy jsme občas rády klamány.

Přiznávám, že i já, která reality show moc nemiluje, jsem se nechala strhnout a středu co středu jsem usedala k obrazovce, abych nadávala arogantní Natálce a fandila hodnému Františkovi a zároveň jsem se smála Shrekovi a jeho Fioně alias Pavlovi a Štěpánce, kteří si to celé prostě užívali. A což teprve Petra z Třince, která dokázala snaživému Renému vynadat, že ji přinesl kytku, drzoun. Ovšem nejlepší byl poslední pár – krásná Simona a uplakaný Radek, který musel vytáčet absolutně každou jen trochu příčetnou ženskou… Já bych tomuhle panu Fňukovi zdrhla po prvním rande. Ale zatímco v pohádce zazvoní zvonec a je jí konec, tak tady zhasly kamery a ten konec je také, ale pro „televizní“ páry se otevírá nový začátek. A to už bude poněkud jiné kafe, které s těmito dvojicemi pít my, všechytří diváci, nebudeme. Pokud nám to tedy televize nezprostředkuje.

Jak to bylo dál?

Vraťme se ale zpátky k pohádkám. Opravdu vás nikdy nenapadlo, jak by dál pokračovaly? Vážně jsem divná jen já? Přece si nikdo nemůžeme myslet, že tím, že si princezna prince okozlila a vzali se, tak to všechno skončilo! Tak schválně, já to vidím úplně v barvách.

Třeba právě již zmiňovaná Popelka. Nemohlo to vypadat tak, že s princem zjistili, že prostě to, že když je Popelka dívka z lidu a on budoucí panovník, je problém, a že Popelce ta neustálá přítomnost dvořanů vadí, že je to k nesnesení, a že princ jí v tomhle dlouhodobě úplně pochopit nedokáže a ani asi nemůže? Jednoduše oba mladí a zamilovaní podcenili rozdílnost výchovy. Když k tomu navíc připočteme Popelčinu nespoutanost a princovu, a to se omlouvám, lehkou zženštilost, tak to nevidím úplně dobře. Možná se projevilo i trauma z týrání v dětství, kterému byla Popelka bez diskuze vystavena!

Nebo Sněhurka?! Po sedmi trpaslících se jí stále tak stýskalo, že po svém královském muži chtěla hodně dětí, ale ten byl po narození pátého už na pokraji sil a manželství se ocitlo v totálním rozpadu, kdy ti dva spolu možná zůstávali tzv. kvůli dětem, ale princ raději přestal jíst jablka.

Zapomenout bychom neměli ani na Šípkovou Růženku. Tam mohlo dojít k tomu, že v ní dlouhodobé prokletí vyvolalo narkolepsii. Byla schopná usnout uprostřed státní návštěvy nebo i při… prostě kdekoliv a kdykoliv. Princ sice chápal, že se jedná o nemoc, ale plně happy opravdu nebyl a nakonec jeho vyvolená dlela ve svých komnatách, zatímco on si s veselou trajdal po lesích, protože jemu se stále spát vážně nechtělo.

Závěrem chci zmínit Zlatovlásku. Tam mi vrtá hlavou, jestli jí a Jiříkovi ta vražda krále, kterou společně díky mrtvé vodě spáchali, prošla, nebo jestli se pak stali terčem zájmu policejního vyšetřovacího týmu Tempus. To jsou ti, co osvětlují staré mordy – jen pro vysvětlenou.

Máte pocit, že jsem se zbláznila a chci vám těmito úvahami zkazit Vánoce, které jsou pohádkovými příběhy přímo zavalené? Tak to se moc pletete. Já pohádky, romantické příběhy a šťastné konce v nich miluju. Vánoce si neumím představit bez Lásky nebeské a Čokolády a před nedávnem jsem vzlykala u Armagedonu tak, že se syn lekl, že jsem se pořezala v kuchyni. Já se prostě jen zamyslela, když jsem viděla tu seznamku…

Podobné články

Doporučujeme

Další články