fb pixel GLOSA: Jacku Sparrowe, vezmi Černou perlu a hurá do Prahy. Obyvatelé "matky měst" tě potřebují! – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: Jacku Sparrowe, vezmi Černou perlu a hurá do Prahy. Obyvatelé "matky měst" tě potřebují!

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

To, že se v Praze pořád opravují tramvajové koleje, na to už jsou obyvatelé Prahy a i její návštěvníci tak nějak zvyklí. To, že s tím souvisí uzavření nejrůznějších ulic a průjezdů, s tím už jsme se také smířili. Vždyť máme za sebou několikaleté čekání na zprovoznění tunelového komplexu Blanka, takže trpělivostí dost oplýváme a vlastně si říkáme, že už nás nemůže nic překvapit. Ejhle, omyl, jak jsme v těchto dnech zjistili! Vedení pražské radnice se totiž rozhodlo připravit bojovku „Zkus projet Prahu.“

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 15.11.2019, 13:15

Nikdo nezpochybňuje, že aut je v Praze prostě hodně. Ale ruku na srdce, to není žádná novinka. Stejně tak jako to, že se dopravní situace v metropoli řešit musí. Vždyť to také nadšeně slibují všichni ve svých předvolebních programech. Následně, když radnici dobydou, se začnou řídit heslem „slibem nezarmoutíš“ a vše řeší stejně jako jejich předchůdci. Tu někde opraví právě koleje, natáhnou na silnici nový asfalt nebo vymění na chodnících dlažbu. Vše je samozřejmě doprovázené oněmi nutnými uzavírkami. Bez nich to nejde. Prostě kolorit. Myslíme si ale, že by nikoho nenapadlo, že to nejlepší je teprve před námi. Že to bude až teď takové správně pirátsky dobrodružné!

Pojďme se projít po nábřeží, nic tam nejezdí

Na Smetanově nábřeží a také na Malé Straně bylo potřeba vyměnit koleje. Obě nábřeží se tak uzavřela. Původně na pár dnů, ale nakonec se vedení radnice rozhodlo uzavírku prodloužit až do 17. listopadu. Ale jak s objížďkami? Lidi se přes Prahu dostat musí. Tak se vše doslova přesunulo, kam se dalo. V centru to odnesla Karlova ulice, Národní třída, plné tunely, magistrála…. Vyjmenovávat to vlastně nemá smysl – prostě hra „Zkus projet Prahu“ se stala vysoce adrenalinovou záležitostí. Rezidenti sice v místech uzavírek v zásadě jásají, ale oni nejsou jediní, kdo se potřebují po hlavním městě pohybovat.

Jinak situaci vidí náměstek pro dopravu z hnutí Praha Sobě Adam Scheinherr: „Monitorujeme jak automobilovou a tramvajovou dopravu, tak i stav životního prostředí. Data vyhodnotíme přibližně do Vánoc, abychom mohli případně naplánovat objízdné trasy a vše projednat s dalšími městskými částmi. Jestli to povede k tomu, že celopražská hlediska zhodnotí, že by to byl pozitivní krok, tak bychom ho, samozřejmě, měli udělat,“ řekl. Tak abychom se nedočkali toho, že se současným kapitánům Prahy uzavírky zalíbí a co by pro sebe pěkně na piráta neudělali, ne? Vždyť je ta situace aktuálně pro Pražany úplně TOP.

Jak z toho ven? Máme řešení

Radní nám moc nepomůžou, jak se ukazuje. Nezatracujeme MHD, ale někdy má jeden těch pochůzek a povinností tolik, že fakt smůla. Nehledě na to, že přeplněná tramvaj nebo autobus mívají dost často také zpoždění. Proč? Odpovězte si sami. Po Praze je sice rozházených značné množství ekologických kol a koloběžek, což je možná řešení, ale umíte si představit, jak na koloběžce táhnete notebook, nákup, ratolest se školní aktovkou a batohem s věcmi například na floorbal, a to včetně hokejky? No, my moc ne, upřímně. A to máme velkou fantazii. Nabízí se pořídit si motorku nebo skůtra. Zrychlení nastane, ale teď s příchodem zimy to nedoporučují ani zkušení motorkáři, a zvláště pak začátečníkům. Jedině, že byste si zkusili pořídit jednostopé vozidlo i s fešným motořidičem. I tak se ale vystavujete tomu, že v mraze minimálně nastydnete, takže opravdu asi počkejte na jaro. Podívejte se do galerie, přinášíme vám několik užitečných rad.

Konečně docházíme k našemu objevnému návrhu! Pražané fandí evidentně sobě a pirátům. A Prahou protéká řeka Vltava! Což tedy rychle povolat do zbraně ne blanické rytíře, ale tolik oblíbeného piráta Jacka Sparrowa a jeho Černou perlu? Vždyť ten na sebe také poměrně dost myslel ve svých plánech a je zvyklý brázdit Karibik, Prahu dá levou zadní. Právě Sparrow se jeví jako aktuálně nejakceptovatelnější zástupce pirátské obce. Proč by si vlastně tedy nemohl zřídit po Praze lodní dopravu? Určitě by uspěl a Pražanům a zacpané Praze by se ulevilo. Máme pro něj už vymyšlenou i odměnu – když se osvědčí, může jít s námi na hřiby. Ale pouze do lesa, protože tam hřib patří, jinde vypadá minimálně zvláštně a nedaří se mu, neprospívá. Co myslíte?

A ještě si můžete přečíst naše důvody, proč ale MHD nezatracovat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články