fb pixel Generál Hideki Tódžo: Na svědomí má mít miliony obětí, zaútočil na Pearl Harbor. Nakonec se mu nepodařila sebevražda – G.cz
Vyhledávání

Generál Hideki Tódžo: Na svědomí má mít miliony obětí, zaútočil na Pearl Harbor. Nakonec se mu nepodařila sebevražda

Japonsko - válka
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Má na rukou krev milionu lidí, ačkoliv sám nikdy nebojoval. Byl mužem pera, který vydává rozkazy. Generál Tódžo vydal útok na Pearl Harbor. Nakonec se mu nepovedla sebevražda – nevěděl, kde má člověk srdce a střelil se do žaludku.

Václav Adamus
Václav Adamus 20.4.2022, 00:19

Narodil se 30. prosince roku 1884. Jeho rodina měla dlouhou vojenskou tradici, dědové i pradědové byli důstojníci. Jeho maminka byla dcerou buddhistického kněze. Již od mládí je oddán Japonsku a císařovi – nic jiného pro něj de facto neexistuje. V 15 letech navštěvuje vojenskou přípravku, poté slouží v Mandžusku. V roce 1905 absolvuje vojenskou akademii. Byl velice snaživý a nesmírně bystrý – dostal přezdívku „Břitva – Kamisori“. Snil o tom, že se jeho země stane vojenským státem, jako bylo Prusko. Jeho čas nastává v době zhroucení burzy na Wall Street, nastává světová krize, která se nevyhne ani Japonsku. Spousta lidí vzhlíží k armádě jako k hlavnímu nástroji císaře, kterého vnímají jako Boha.

Armáda byla v té době rozdělena na dvě frakce: Kodoha – radikální frakce, která toužila zničit Sovětský svaz, a na umírněnou frakci Toseiha. Ta za největší problém považovala Čínu, prosazovala evropský moderní technokratický přístup k vojenským metodám a taktice. Když hádky mezi těmito frakcemi dospěly ke svému vrcholu a jeden z důstojníků popravil na schůzi jiného, vláda si uvědomila, že je třeba obnovit disciplínu. Do této pozice je vybrán Tódžo – má vypátrat viníky. Počíná si velice brutálně. Jeho postup imponuje císaři a je povýšen na generála. Byl také pověřen k vedení císařské vojenské policie – Kempeitai.

Generál Břitva

Kempeitai znamenali hrůzu. Název se dá přeložit jako vojáci zákona. Byli brutálnější než gestapo. Bití zde bylo samozřejmostí – ještě než začal výslech, byl člověk brutálně zmlácen. Tódžo se zhlédl v nacistické ideologii. Když proběhl masakr v Nankingu, tak jej Tódžo ospravedlňoval, viděl v tom dominanci nadřazeného národa. Tódžo dále stoupal – stal se ministrem války. Byl velice vlivný, na jednáních války mluvil hlavně Tódžo. Byl také zodpovědný za represe, které rozpoutal pomocí své policie – útočil na každého, kdo byl pacifista, nebo nezbožňoval císaře. Terčem útoku se stávali komunisté a křesťané. Jeho cílem bylo dobýt Čínu a ustanovit japonské impérium. Číňané proti nim vedli partyzánskou válku. Japonci zavedli taktiku brutálního zabíjení pomocníků partyzánů, Tódžo vyhlásil tzv. politiku „Trojí vše“ – vše vypálit, vydrancovat a vybít. Byla to politika teroru. Této politice mělo padnout v Číně až 30 milionů lidí. Územní zisky se staly hlavní prioritou.

Jednotka 731

Tódžo věděl, že Americe se jeho sny o impériu nebudou líbit. Stává se premiérem a předstírá hledání mírového řešení. Plánuje však útok na Pearl Harbor. Začíná také zkoumat efektivní zabíjení lidí – Kempeitai zakládá jednotku 731. Měli zkoumat jedy a biologické zbraně. Byly to experimenty na lidech – hlavně na Číňanech, později také na Rusech. Experimenty probíhaly na dospělých i dětech, všechny operace byly prováděny bez anestetik. Většinu znalostí, které nyní máme o omrzlinách objevila právě tato jednotka. Na lidech připoutaných ke kůlu zkoušeli například shazování biologických zbraní.

Nepovedená seppuku

Úspěšný útok na Pearl Harbor byl v Japonsku masově oslavován. Poté dobyli malajský poloostrov a Singapur. Všude, kam japonská armáda vstoupila se děla zvěrstva. Japonsko nepodepsalo Ženevské konvence. 2. září 1945 bylo již Japonsko podrobeno, Tódžo měl kolem domu rozmístěné americké vojáky, kteří jej přišli zatknout. Pokusí se spáchat sebevraždu seppuku, též harakiri – kodex samuraje (bušido) mu nařizuje raději zemřít, než padnout do zajetí. Střelí se však do žaludku, jeho sluha mu musí udělat křížek tam, kde má srdce. Stejně jej však mine a střelí se opět do žaludku. Je zatčen a o tři roky později v Tokiu oběšen.

ZDROJE:

https://en.wikipedia.org/wiki/Hideki_Tojo

https://www.druhasvetova.com/?p=osobnosti/japonsko/General-Hideki-Todzo

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kempeitai

https://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_nationalism

Podobné články

Doporučujeme

Další články