Lincolnovy hodinky
Když člověk miluje svou práci, rád si při ní vyhraje. A tak se například stalo, že když sound designer životopisného filmu Lincoln z roku 2012 Ben Burtt potřeboval do několika scén použít zvuk tikajících hodinek, nenahrál zvuk jen tak obyčejných hodinek - domluvil se s Kentuckou historickou společností, a ta mu zapůjčila skutečné hodinky, které u sebe nosil někdejší americký prezident a milovník vysokých klobouků Abraham Lincoln. V historickém počinu Stevena Spielberga tak slyšíme autentický kus z Lincolnova života.
Tvůrci velkofilmů si prostě rádi nechávají záležet, alespoň ti opravdoví srdcaři rozhodně. Když se puntičkář James Cameron dozvěděl, že konstelace hvězd na obloze při záběrech na potápějící se Titanic nesedí k datu 15. dubna 1912, nechal to předělat pro všechna budoucí vydání legendárního velkofilmu. Na další podobné drobné zajímavosti z vašich oblíbených snímků se podívejte do galerie:
Někdy to ale není plánované, někdy je to náhoda. Slavná je historka o tzv. Coppolových pomerančích. Vždy, když se v prvním díle režisérovy kultovní mafiánské trilogie Kmotr schyluje k něčí smrti, objeví se v záběru pomeranče, ať už vyskládané v míse nebo v něčí ruce. Dlouho bylo předmětem fanouškovských debat, zda to je záměr, nebo náhoda, až to jednou rozsekl sám režisér. Coppola prozradil, že původně nic takto symbolického nezamýšlel, ale během natáčení si zvláštní náhody někdo ze štábu všiml, a pak už to bylo úmyslné.
A vybavíte si například poslední scénu z prvního Thora, kde severský bůh hromu líbá svou vyvolenou Jane? Thora hraje Chris Hemsworth, Jane Natalie Portman, která ale byla pracovně na druhé straně světa, když přišel rozkaz, že se už hotový záběr musí vzít ještě jednou. Hemsworth dostal na výběr z dlouhého seznamu hereček, které mohou Portman zastoupit, on ale na plac přivedl svou vlastní manželku. Ta dostala paruku a šaty mužovy původní herecké kolegyně. Tak proto to vypadá tak láskyplně! No jó!