fb pixel Furby, Tamagoči a Trollové: 11 nejdivnějších vánočních hraček, které jsme museli mít (a do ledna byly hozené pod postelí) – G.cz
Vyhledávání

Furby, Tamagoči a Trollové: 11 nejdivnějších vánočních hraček, které jsme museli mít (a do ledna byly hozené pod postelí)

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Žijeme v době pozdního kapitalismu, kdy je hlavním významem Vánoc nakoupit co nejvíc dárků, a nějaké narození Spasitele nikoho nezajímá. Krom tradičních ponožek a svetrů je již klasikou, že každé Vánoce mají svůj hit – takovou tu hračku, co prostě musíte mít, jelikož ji mají všechna ostatní děcka, ale neuplynou ani dva týdny a už to házíte do skříně. A příští rok se to zase opakuje. Jako děti 90. let jsme zavzpomínali na ty největší nesmysly, které nám rodiče museli na Vánoce sehnat za každou cenu.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 9.12.2018, 10:04

1. Tamagoči

Blikající plastová krabička s digitálním zvířátkem, které jste museli krmit, uklízet po něm a hrát si s ním, jinak vám váš mazlíček umřel. Prý to mělo děti naučit zodpovědnosti, ale my si spíše pamatujeme rána, kdy jsme si s hrůzou uvědomili, že jsme naše zvířátko zapomněli večer nakrmit.

2. Furby

Chlupaté pištící cosi, co vypadalo jako nepovedený genetický pokus o spojení sovy s morčetem. Prý to s dětmi mělo mluvit, ale jedinou věc, co to umělo, byly podivné skřeky. Jo a mělo to děsivé oči, které vystrašily nejedno dítě. Dnes už člověk chápe, proč to rodiče nenáviděli.

3. Sliz

Jak lépe oslavit narození Ježíška než koupí nechutného slizu, který se házel po zdech a nešel dostat z koberců? A určitě to bylo plné karcinogenních chemikálií, takže se divíme, že z toho někteří z nás nedostali rakovinu kůže.

4. Trollové

Ještě v dobách, kdy slovo troll neoznačovalo internetové diskutéry, prosila děcka rodiče, aby jim k Vánocům koupili malého umělohmotného skřeta s dlouhými vlasy, které se daly upravovat s hřebenem. Přesně tak, děti dneška – v devadesátkách nám k radosti stačilo někomu česat vlasy. Asi proto, že jsme byli všichni hrozně osamělí.

5. Kazeťák s mikrofonem

Kdysi dávno, když měl dotykový telefon a chytré hodinky leda tak James Bond, byl největším výstřelkem techniky kazeťák s mikrofonem. Bylo to naprosto boží – člověk mohl nahrávat na kazetu sebe a své kamarády, a ti umělecky zdatnější si nahrávali i své vlastní písně. Pro později narozené, kazeta byla takový plastový cloud. Jo, a když přes ni člověk přejel magnetem, tak se všechno smazalo. A ti bohatší z nás (nebo ti s kontakty za oceánem) měli tu verzi kazeťáku z Toy Story!

6. Čůrající miminka BabyBorn

Panenka BabyBorn byla vrcholem toho, co hračkářský průmysl pro dívky v devadesátkách zplodil. Panenka se mohla koupat, uměla plakat, smát se, ale její největší předností bylo, ehm, čůrání. Aneb jak připravit celou jednu generaci dívek na mateřství.

7. Polly Pockets

Na co s sebou nosit velkou panenku, když jste si mohli do baťohu vzít panenku i s domečkem? A ty lepší měly i bazén! Je celkem smutné, když má třícentimetrová plastová panenka lepší bydlení než vy.

8. Beyblades

Předražená plastová káča, kterou se šlo taky hezky snadno zranit. Nejlepší bylo ale pořádat zápasy – kolikrát se stalo, že něčí beyblade odskočil a trefil vás do holeně. Bolelo to, ale pro zábavu se dřív muselo trpět. Mnohem lepší než všechny ty moderní fidget spinnery!

9. Rybičky

Magnetické rybičky v malém rybníčku, který se stále točil. Nejlepší taktika byla chytit cizí prut. A byla to zábava tak dva dny. Pak se obvykle nějaká z rybiček ztratila. Do měsíce byly pryč všechny.

10. Cokoliv s Harrym Potterem

Drahé, narychlo udělané, ale všichni jsme je museli mít. Harry Potter naučil celou jednu generaci číst a jejich rodiče naučil platit za Bertíkovy fazolky, špatně udělané hry na Playstation, kazety s Kamenem mudrců a neviditelné pláště. Harry Potter byla k dokonalosti provedená komercionalizace filmového a knižního hitu. A když se to tak vezme, tak série filmů o fantastických zvířatech je jen pokračováním tohohle komerčního tahu. A ano, všichni na ně stejně půjdeme do kina. Páč Harry Potter prostě.

11. Magnetická tabulka

Předchůdce iPadu, na tabulku se dalo kreslit magnetickým perem. Co na tom, že to bylo hrozně kostrbaté a magnetické mazátko přestalo po pár týdnech mazat? Sice na tom nebyl YouTube, ale aspoň to nepotřebovalo baterky.

A tady si přečtěte o tom, že píseň Baby It's Cold Outside je prý o sexuálním nátlaku - které další vánoční songy zařadíme mezi tzv. hate crimes?

Podobné články

Doporučujeme

Další články