Francouzská ministryně pojmenovala svého kocourka Brexit: Zvíře neví, co chce a ještě se na ni mračí – G.cz
Vyhledávání

Francouzská ministryně pojmenovala svého kocourka Brexit: Zvíře neví, co chce a ještě se na ni mračí

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

I tak vážné téma jako je odchod Spojeného království z Evropské unie se dá brát s humorem. Důkazem toho je francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseau, která v rozhovoru pro list Le Journal du Dimanche prohlásila, že na svého kocoura začala volat jménem Brexit. Prý protože kocourek nikdy neví, co chce.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 19.3.2019, 16:01

Je třeba to brát s humorem

Ministryně Loiseau na Facebooku uvedla, že ji její kočka každé ráno budí mňoukáním a dožaduje se otevření dveří, aby mohla do ložnice. A když už to ministryně nevydrží a otevře zvířeti konečně dveře, zůstane kocour stát na chodbě a přestane mít o příchod do ložnice zájem. Když se ho snaží odehnat ode dveří, ještě se na ní ošklivě podívá.

Chování kočky tak připomíná Velkou Británii, která ne a ne se vypořádat s otázkou odchodu z projektu sjednocené Evropy. Roztomilý zvířecí vtip francouzské ministryně, která má mimo jiné na starosti vyjednávání britské rozluky s Evropou, pobavil internet – dokonce si ji nakonec v Bruselu odchytli novináři, aby se jí na kocoura zeptali. Loiseau uvedla, že jako na všechno, i na brexit se musí člověk dívat s humorem.

Vrchní myšilov kocour Larry

Kocour Brexit ale není jedinou slavnou kočkou spojenou s britskou politikou. Již od šestnáctého století existuje ve Spojeném království post "vrchního myšilova úřadu vlády", jehož úkolem je lovení hlodavců v Downing Street 10. Funkční období kočky, kterou jmenuje ministerský předseda, se obvykle neshoduje s jeho vládou – například kocour Wilberforce sloužil v letech 1973 až 1986 pod čtyřmi premiéry, jmenovitě Edwardem Heathem, Haroldem Wilsonem, Jimem Callaghanem a Margaret Thatcher.

Oficiální výdaje na tento post byly podle zveřejněných dokumentů z jara 1923 1 šilink 6 pencí na týden a dnes činí rovných 100 liber ročně. Tradičně se jedná buď o kočku ministra zahraničí či samotného premiéra. Mezi lety 2009 a 2011 byl tento post neobsazen, ale poté, co byly v lednu 2011 spatřeny před Downing Street krysy, vydal se tehdejší premiér David Cameron do útulku a jmenoval na tento prestižní post kocourka Larryho, který je ve funkci do dnešního dne. V médiích se čile spekuluje o jeho nevraživost vůči současné premiérce Therese May, která se nechala slyšet, že má radši psy.

Larry The Cat má dokonce i svůj vlastní twitterový účet, skrze který vydatně komentuje ostrovní politiku. Slavné jsou i jeho rvačky se sousedním kocourem Palmerstonem, pojmenovaným po slavném britském premiérovi – v novinách se několikrát objevily fotky ze soubojů znepřátelených chlupáčů. Palmerston, který se o myší agendu stará pod ministrem zahraničí, se nakonec stáhnul. Kocour Larry tak nadále pevně drží svůj post na Downing Street 10 – snad pevněji než samotná premiérka May.

A tady si přečtete, že zemřel tvůrce úvodní znělky Pulp Fiction Dick Dale , který odpálil Fenderovi desítky zesilovačů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu