fb pixel Fosilie Lucy byla pojmenována podle písně Beatles: Její kosterní pozůstatky byly nalezeny v severovýchodní Etiopii – G.cz
Vyhledávání

Fosilie Lucy byla pojmenována podle písně Beatles: Její kosterní pozůstatky byly nalezeny v severovýchodní Etiopii

Zdroj: ErnestoLazaros - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90501128

Dne 24. listopadu roku 1974 byly v severovýchodní Etiopii objeveny fosilie raného předka člověka. Pozůstatky, kterým se brzy začalo přezdívat „Lucy“, ukázaly, že člověk chodil vzpřímeně před více než třemi miliony lety.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 24.11.2023, 12:16

Objev

Převratný objev učinil profesor antropologie Donald Johanson a jeho výzkumný asistent Tom Gray na paleontologické lokalitě Hadar v severovýchodní Etiopii. Johanson byl optimistický ohledně šancí na nález kostí ze skupiny homininů, tedy skupiny tvořené moderními lidmi, vymřelými druhy lidí a jejich bezprostředními předky, a to z toho důvodu, že předloni v Hadaru objevil kolenní kloub.

Při mapování a průzkumu fosilií v sedimentech starých 3,2 milionu let objevili Johanson a Gray předloketní kost hominina – objev, jenž vedl k vykopání několika stovek úlomků kostí během dvou týdnů, které tvořily 40 procent kostry jednoho hominina.

Lucy in the Sky with Diamonds

Tato čerstvě objevená fosilie si později večer vysloužila jméno Lucy, inspirované písní Beatles „Lucy in the Sky with Diamonds“, kterou Johansonův tým opakovaně pouštěl, když na oslavu svého nálezu popíjel, tančil a zpíval.

Všechny homininy částečně definuje bipedální lokomoce neboli vzpřímená chůze a Lucy nebyla jiná. Její distální stehenní kost byla skloněná tak, že mohla při chůzi balancovat na jedné noze, její kolenní klouby byly dostatečně velké, aby zvládly zvýšenou hmotnost při stání na dvou končetinách místo čtyř a zakřivení páteře mohlo usnadnit trvale vzpřímený postoj.

Některé záhady Lucyina života zůstávají nevyřešeny: v roce 2016 tým vědců tvrdil, že Lucy mohla používat své silné paže, aby trávila spoustu času šplháním po stromech a pohybem v korunách, což je závěr, který sám Johanson „odsunul“.

Úžasná Dinkinesh

V letech následujících po objevu Lucy bylo v Hadaru nalezeno nejméně třináct dalších jedinců homininů, kteří byli nazváni „první rodina“. Ukázalo se, že Lucy byla součástí dosud neznámého druhu hominina: Australopithecus afarensis.

Fosilie Lucy je v současné době umístěna spolu s dalšími fosiliemi raných homininů v Národním muzeu Etiopie v etiopské Addis Abebě. Její etiopské jméno Dinkinesh znamená v překladu „jsi úžasná“.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články