fb pixel Díl I.: Objev hrobky faraona Tutanchamona: Jak se z neznámého vládce stal jeden z nejvýznamnějších zástupců starověkého Egypta – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Objev hrobky faraona Tutanchamona: Jak se z neznámého vládce stal jeden z nejvýznamnějších zástupců starověkého Egypta

Zdroj: Harry Burton – Unbroken Seal on the Third Shrine (TAA622) – The Metropolitan Museum of Art, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33152948

26. listopadu v roce 1922 vstoupili britští archeologové Howard Carter a lord Carnarvon v egyptském Údolí králů jako první po více než třech tisících letech do hrobky faraona Tutanchamona. Tutanchamonovy zapečetěné pohřební komory byly jako zázrakem zcela neporušené a uvnitř se nacházela sbírka několika tisíc neocenitelných předmětů včetně zlaté rakve s mumií dospívajícího faraona.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 26.11.2022, 09:14

Údolí králů

Když Howard Carter v roce 1891 poprvé přijel do Egypta, byla většina staroegyptských hrobek objevena a většina z nich byla v průběhu tisíciletí bezohledně vypleněna různými nájezdníky a vykradači hrobů.

Carter byl však brilantním archeologem a v prvních letech 20. století objevil hrobky královny Hatšepsut a faraona Thutmose IV. Kolem roku 1907 se pak spojil s hrabětem z Carnarvonu, sběratelem starožitností, jenž Cartera pověřil vedením vykopávek v Údolí králů.

Faraon Tutanchamon

V roce 1913 se většina odborníků domnívala, že v Údolí již není co odkrýt. Carter však ve svém úsilí vytrval a byl přesvědčen o tom, že hrobka téměř „neznámého a nevýznamného“ faraona Tutanchamona by se ještě mohla najít.

Faraon Tutanchamon usedl na trůn v roce 1333 př. n. l., když byl ještě dítětem. Zemřel o deset let později ve věku 18 let a do dějin starověkého Egypta se tak zapsal jen nepatrně. Ve 13. století př. n. l. byli Tutanchamon a další „amarnští“ králové veřejně odsouzeni a většina záznamů o nich byla zničena – včetně polohy Tutanchamonovy hrobky.

Skrytá hrobka

O století později, ve 12. století př. n. l., dělníci stavějící hrobku pro Ramsese VI. neúmyslně zasypali Tutanchamonovu hrobku hlubokou vrstvou třísek, čímž ji do budoucna ochránili před nežádoucím objevením.

Vzhledem k tomu, že Tutanchamon vládl Hornímu a Dolnímu Egyptu pouze 9 let, a ještě k tomu v dosti mladistvém věku, patřil k nevýznamným vládcům. Přesto se z něj 26. listopadu roku 1922 díky objevu britských archeologů stal jeden z nejvýznamnějších zástupců starověkého Egypta, neb odkrytí jeho hrobky bylo a je jedním z největších svědectví o starověké egyptské kultuře a historii.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články