fb pixel Fortnite vyloučena z App Storu i Google Play. Společnost Epic Games křičí, že je to orwellovina – G.cz
Vyhledávání

Fortnite vyloučena z App Storu i Google Play. Společnost Epic Games křičí, že je to orwellovina

Přes dlouhodobá varování Applu společnost Epic Games nakonec implementovala do hry Fortnite svůj vlastní platební systém, který App Store obchází. A Apple pochopitelně Fortnite vyhodil ze své nabídky. Jenže Epic Games vyrazily do boje připravené.

Jan Studnička
Jan Studnička 14.8.2020, 10:11

Fortnite ven!

Epic Games jsou na výsost kontroverzní společnost, a to i na velmi volné poměry videoherního průmyslu, který běžně implementuje praktiky jako “Zajímá vás, jak příběh, na kterém jste strávili šedesát hodin, dopadne? Kupte si datadisk za dvacet dolarů!”. Epic Games má totiž dva hlavní vlastníky. Tím prvním je americký zakladatel Tim Sweeney, druhým je čínský počítačový gigant Tencent, který je známý tím, že - jako všechny čínské digitální společnosti - nelegálně sbírá data svých uživatelů.

Před pár lety navíc společnost Epic Games dala do oběhu svůj vlastní herní launcher pod názvem Epic Games Store, kde můžete nakupovat a hrát videohry. Je to podobné jako třeba herní platforma Steam. Jenomže Epic Games Store je totální shit. Oproti zmiňovanému Steamu má absolutní minimum funkcí a evidentně existuje jenom proto, aby Epic Games nemusela platit jiným platformám za distribuci a aby Číňané mohli nerušeně sbírat vaše data. A protože za nimi stojí ohromný kapitál Tencentu, nabízejí vývojářům vyšší procento z prodeje hry a hráčům pravidelně hry zdarma. Třeba zrovna dnes je na Epic Games Store zdarma úplně nová Troy: Total War.

Upřímně řečeno stojí za to si počkat pár měsíců, než se objeví se slevou na Steamu se vším komfortem… a zároveň u toho nebudete podporovat totalitní režimy. Ale to je na vás.

Korporace proti korporaci

Podobně, jako Epic Games nechtějí platit za distribuci svých her jinde, nechce se jim ani odvádět procento ze zisku uvnitř své hry zprostředkovacím platformám. A právě proto představili do své vlajkové lodi Fortnite zbrusu nový platební systém, který ale obchází ten obchod, na kterém jste hru pořídili. V případě Apple zařízení je to App Store, na Androidu pak Google Play.

Obě společnosti na to zareagovaly jediným možným způsobem; vyhodily Fortnite ze své nabídky s tím, že porušuje domluvu o spolupráci. Tím by měla aféra skončit, jenže v Epic Games se na tenhle moment dlouho připravovali. Takže rozjeli masivní kampaň #FreeFortnite, a dokonce vydali video, které se vysmívá legendárnímu Superbowl Apple spotu z roku 1984.

Obzvlášť super je, jak společnost z poloviny vlastněná defakto čínskou vládou křičí, že se máte zapojit do bitvy o osud Fortnite, aby se z roku 2020 nestala orwellovská dystopie. To chce vážně silný žaludek a velké koule.

Epic Games žalují jak Apple, tak Google, ale minimálně ve Spojených státech to pro ně nikdo nevidí růžově, protože současná administrativa má i hnisavou infekci raději než čínské digitální společnosti. S Googlem je situace ještě poněkud komplikovanější, protože součástí žaloby je i obvinění, že Google tlačí na výrobce telefonů, aby nebrali nabídku Epic Games na předinstalovaný launcher pro jejich hry. Což americko-čínská společnost považuje za neetické.

Vlastní “Epic Games Store” pro telefony je teď logický krok. Ale pokud ho nebude podporovat ani jeden ze dvou hlavních operačních systémů, můžou si ho Epic Games strčit za klobouk.

Podobné články

Doporučujeme

Další články