Fenomenální komik
Miloš Forman vzpomínal, jak ho v roce 1975 vzal jeden jeho známý do klubu v Los Angeles na představení mladého začínajícího umělce jménem Andy Kaufman. Jeho show plná bizarního humoru a podivných scének na Formana silně zapůsobila a když poté o dvacet let později potkal na jednom večírku herce Dannyho DeVita, který s Kaufmanem spolupracoval, rozhodl se Forman natočit o tomto fenomenálním komikovi celovečerní snímek.
Když se potom režisér rozhodoval, koho obsadí do hlavní role, měl na výběr mezi Edwardem Nortonem a Jimem Carreym. Částečně i na doporučení studia (které si přálo mít ve filmu někoho populárního) si nakonec Forman vybral Carreyho. A v ten moment začalo jedno z nejšílenějších, ale zároveň i nejgeniálnějších natáčení ve filmové historii. Jim Carrey si totiž nechtěl zahrát Kaufmana, on se chtěl stát Kaufmanem. I za cenu toho, že bude svým okolím nenáviděn.
Chceš na budku, kolego?
Carrey na začátku natáčení prohlásil, že ho nikdo nesmí oslovovat jeho pravým jménem a slyšel pouze na jméno své postavy. Po produkci požadoval, aby mu přidělila rovnou dva přívěsy – jeden pro Andyho Kaufmana a druhý pro Kaufmanovo alter-ego, zpěváka Tonyho Cliftona, za kterého se Kaufman rád vydával.
Několik dní po začátku natáčení pobíhal Carrey se zakrváceným nosem a vyžádal si lékařské ošetření – když se ho pak štáb ptal, kdo mu to udělal, tvrdil, že ho v zákulisí napadl právě Tony Clifton, kterého sám hrál. Formana doháněl Carrey k šílenství, když ho odmítl poslouchat, kdykoliv ho režisér neoslovil jako Andyho. A chaos pokračoval – jeden den přijel Carrey na plac úplně opilý s pytlem přes hlavu, vykřikoval, že je Tony Clifton a boural do aut ostatních členů štábu.
Důležitou součástí snímku je příběh Kaufmanova zápasu s wrestlerem Jerrym Lawlerem, jenž se později ukázal jako domluvený. Aby Carrey dosáhl maximální autenticity, rozhodl se Lawlera (který hrál sám sebe) otevřeně provokovat. V jednom okamžiku to ale přehnal, když plivnul rozzuřenému Lawlerovi do obličeje – zápasník ho chytil za krk a zvednul do vzduchu. Nakonec se hádku podařilo uklidnit a natáčení mohlo pokračovat. Lawler se ale později přiznal, že ve scéně, kdy musel Carreymu jako Kaufmanovi dát ránu, herce praštil mnohonásobně silněji, než bylo potřeba; jako pomstu za všechny urážky, které od něj musel snášet.
Dokument o filmu vyšel po 18 letech
Když natáčení skončilo, samotný Carrey nevěděl, kým vlastně je. Extrémně náročné natáčení mu na přechodnou dobu způsobilo potíže s identitou. Souběžně s filmem byl vytvářen i dokument o natáčení, jehož odvysílání nakonec studio zakázalo, jelikož nechtělo, aby veřejnost viděla, že jeho největší hvězda se chová jako naprostý šílenec. K odvysílání dokumentu Jim & Andy: The Great Beyond nakonec došlo až o 18 let později, kdy režisér Chris Smith pro Netflix poskládal tehdy natočené záběry s pomocí Carreyho, který se tak mohl zpětně podívat na svou největší roli. Jenže nakolik se jednalo o roli a nakolik se Carrey skutečně stal svým vzorem? Na tuto otázku odpověď asi již nikdy nezjistíme.
A tady si prohlédněte 10 přešlapů ve filmech a seriálech, které vám možná unikly.