fb pixel Filmový projekt První linie chce vyprávět příběhy "neviditelných hrdinů". Režisérem může být kdokoliv – G.cz
Vyhledávání

Filmový projekt První linie chce vyprávět příběhy "neviditelných hrdinů". Režisérem může být kdokoliv

Zdroj: Pixabay.com

Bez některých profesí se neobejdeme. Jasně to ukázala koronavirová pandemie, která podtrhla význam nejen zdravotníků, ale i řidičů, prodavačů, osobních asistentů, pečovatelů nebo třeba úklidových pracovníků. Většina těchto povolání je ve společnosti za běžných okolností neviditelná a nedoceněná. Dlouhodobě bude nepostradatelné profese zviditelňovat nový projekt První linie, který teď hledá talentované tvůrce. Může jím být téměř kdokoliv. Takže ano, i vy.

redakce G.cz 13.5.2020, 11:24

Projekt První linie

Koronavirová krize svedla pozornost na ty profese, které v běžném režimu považujeme za obyčejné, nevýrazné, někdo možná dokonce až za podřadné. Nyní je ale jasné, že právě bez takových se neobejdeme. Projekt První linie, za nímž stojí skupina dobrovolníků z oblasti marketingu a PR, chce ukazovat, jak je možné dané profese dlouhodobě podporovat nebo jaké výzvy obor čekají. I mimo krizi se totiž řada těchto povolání potýká s problémy. Pracovní náplň je přitom často náročná, například osobní asistentky a asistenti pomáhají lidem s autismem zvládnout i třicet incidentů denně, včetně záchvatů agresivity. Prodavačky a prodavači zase musí zvládat fyzicky i psychicky náročné směny, během kterých obslouží i sedmdesát zákazníků za minutu.

„Lidem v pomyslné první linii teď tleskáme na balkonech, jejich práci bychom však měli podporovat dlouhodobě – potřebujeme je totiž každý den. Věříme, že má smysl lidem přibližovat, co zástupci jednotlivých profesí denně zažívají, s čím se potýkají nebo na co myslí, když jdou do práce či domů. Chceme tak podporovat vzájemné porozumění, které může dlouhodobě přispívat k tomu, aby se profese takzvané první linie těšily větší oblibě i prestiži,” popisuje iniciátor projektu Luboš Buračinský.

Po osvětě je například v oblasti sociálních služeb velká poptávka. „Pomohlo by nám, kdyby byla společnost více empatická a lidé chápali, že člověk s autismem má své potřeby a těžko se přizpůsobuje,“ popisuje Jan Bína, který pracuje jako osobní asistent v Národním ústavu pro autismus. „Lidé si málokdy dokážou představit náročnost této profese a co všechno obnáší péče o klienty,“ doplňuje jeho kolega Jakub Zevel.

Projekt První linie chce příběhy zástupců jednotlivých profesí představit pomocí různorodé kreativní tvorby, která bude mít reportážní i dokumentární rysy. Kombinace autentických záběrů a rozhovorů divákovi lépe umožní poznat daná povolání. Každý profil zpracuje jiný tvůrce, a to podle svých představ – s daným respondentem stráví den a zobrazí každodenní realitu povolání. Účast již přislíbilo několik profesionálů z renomovaných českých produkcí.

Zapojit se ale můžete i vy sami. První linie právě teď hledá kameramany, scenáristy a producenty, ale také další dobrovolníky. Chtěli byste zpracovat jeden z příběhů? Máte chuť se zapojit do projektu? Tak směle do toho! Organizátoři projektu chtějí vytvořit sérii autentických videí a rozhovorů se skutečnými lidmi, a to přímo v prostředí, ve kterém běžně pracují. Pokud je filmařina vaším snem a ještě chcete pomoct dobré věci a vytvořit něco, co má trvanlivou hodnotu, toť je vaše šance.

Podobné články

Doporučujeme

Další články