fb pixel Film Watchmen je mistrovské dílo vzniklé v podstatě omylem – G.cz
Vyhledávání

Film Watchmen je mistrovské dílo vzniklé v podstatě omylem

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Fejkový dokument Banksy: Exit Through the Gift Shop nám všem před čtrnácti lety dokázal, že umělec nemusí rozumět umění, svým vzorům ani své předloze, aby vytvořil mistrovský kus… shodou okolností se o rok dříve přesně to stalo režiséru Zacku Snyderovi s filmem Watchmen.

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 25.7.2023, 01:17

Adaptace neadaptovatelného

Stanley Kubrick měl údajně takové malé osobní rčení. Vždycky, když dostal práva na to, aby zpracoval nějakou knihu, ukázal ji svému štábu a řekl: Tohle je vynikající kniha. Pojďme ji celou změnit.“ Ano, Kubrick byl trochu divný, ale o tom, jak se choval ke svým hercům si povíme jindy. Dnes je pro nás důležité to, že si božský Stanley takovéhle řeči mohl dovolit, protože jeho filmy jsou často mnohem slavnější než samotná předloha. Jenže ne každý režisér si může dovolit kompletně překopat předlohu a vyjít z toho s poctami.

Když se adaptuje kniha na film, většinou se toho spousta oseká, slučují se postavy, vypouštějí se příběhové linie, zjednodušují se linky. Málokdo zkrátka umí do dvou hodin nacpat hluboký román. A často to dopadá mizerně. Ale občas to dopadne… jinak.

Víte, grafická novela Watchmen od Alana Moora je možná nejlepší komiks, který kdy spatřil světlo světa. Na seznamu nejlepších knih všech dob, které dával dohromady deník New York Times před několika lety, se jako jediný komiks umístil v první padesátce. Je to hluboký příběh o zodpovědnosti, o vyrovnávání se se sebou, o otázce moci, spravedlnosti, politice, společenské odpovědnosti… A do toho jsou tam superhrdinové vyobrazení jako lidé plní často neodpustitelných vlastností a chyb. Kostýmy jsou tam jenom proto, aby v konturách obtáhly témata knihy.

Navíc kniha Watchmen je jedno z těch uměleckých děl, jež dokáže vytěžit maximum z média, ve kterém je vám předloženo. Od osmdesátých let, kdy kniha vyšla, panoval názor, že tohle je neadaptovatelný příběh. Příběh tak spjat s médiem komiksu, přes který je vyprávěn, že by nikdy nikde už takhle nefungoval.

A v roce 2009 Zack Snyder natočil film Watchmen.

Negativ

Dnes je mezi komiksovými fanoušky Zack Snyder rozporuplná osoba. Obstojný Superman, průměrný Batman a otřesná Justice League, které natočil naposled, jsou snímky, které mu neudělaly mezi fanoušky dobře. Jenže v roce 2009 byl známý hlavně jako režisér, jenž přenesl na plátno komiks Franka Millera 300: Bitva u Thermopyl, a udělal to brilantně. V podstatě rozpohyboval před kamerou okénko za okénkem a výsledkem byla vrcholně stylizovaná akční řežba, na kterou její fanoušci ani po letech nezapomněli.

Watchmeni? To je trochu jiná.

Ano, Snyder dostal na plátno skoro celý příběh a kritici měli celá ta léta pravdu. Komiks Alana Moora jako film prostě nefunguje. Jenomže Snyder v podstatě neadaptoval Moorovu knihu, jen na té stejné zápletce odvyprávěl identický příběh, ale s úplně jinými tématy a jiným vyzněním.

Nějakou záhadou nám ukázal jinou stranu Watchmenů, negativ původní verze. Zack Snyder v podstatě zahrál Kubrickovu kartu… a já mám maličko podezření, že to udělal neúmyslně a nakráčel do svého mistrovského díla pozpátku jako idiot.

Na výsledku to ale nic nemění. Film Watchmen je epická podívaná, která funguje sama o sobě. A ať už jste knihu četli nebo ne, na film byste se měli podívat. Určitě ho najdete na jedné ze streamovacích platforem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články