fb pixel FIFA: Fotbalové skandály, ale i nejprodávanější videohra historie a jediná výmluva, proč nejít do hospody – G.cz
Vyhledávání

FIFA: Fotbalové skandály, ale i nejprodávanější videohra historie a jediná výmluva, proč nejít do hospody

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Mezinárodní federace fotbalových asociací neboli FIFA je tu s námi už neuvěřitelných 119 let. FIFA má pod sebou 209 členských asociací, což z ní dělá jednu z největších asociací na světě. Kromě toho, že stojí za pořádáním mistrovství světa, tak například uděluje i cenu Zlatý míč FIFA pro nejlepšího fotbalistu roku. Ovšem když se řekne FIFA, tak se mnoha fanouškům videoher vybaví série těch fotbalových, které každoročně vydává Electronic Arts pod značkou EA Sport.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 21.5.2023, 22:04

Když se řekne FIFA

Když se řekne FIFA, všem se automaticky vybaví fotbal. Totéž se dá říct i naopak. Nicméně Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) je tu s námi už 119 let. Tato organizace sídlí ve švýcarském Curychu a kromě fotbalu sdružuje i futsal a plážový fotbal. Jednou z hlavních náplní asociace je pořádání mistrovství světa, které se koná jednou za 4 roky. Původně FIFA sdružovala jen národní asociace 5 států, avšak postupně se začala rozrůstat. Z toho vyplynulo mistrovství světa, které se koná pravidelně od roku 1930.

FIFU mají někteří lidé spojenou například i s korupčními skandály z roku 2012, kdy se provalilo, že bývalí členové organizace brali v minulosti úplatky za prodej televizních práv na mistrovství světa a vyinkasovali za to miliony švýcarských franků. Nebo například skandál z roku 2015, když bylo obviněno hned několik funkcionářů FIFY z korupce, vydírání a praní špinavých peněz, za což byla bývalému prezidentovi organizace udělena pokuta a zákaz činnosti ve fotbalu. Bývalý prezident FIFA Joseph Blatter měl totiž podle všeho v roce 2011 předat předsedovi UEFA Michelu Platinimu 2 miliony švýcarských franků. Prý se mělo jednat o odměnu za poradenskou činnost, což byl nesmysl.

Nicméně drtivá většina fanoušků fotbalu má pojem FIFA spojený spíše se sérií fotbalových videoher, což dokazuje její oblíbenost, která trvá více než čtvrt století. Bez problémů by se dala z dlouhodobého hlediska označit za nejpopulárnější fotbalovou hru na světě, o čemž svědčí mnoho rekordů v mnoha ohledech. Pojďme si v následující galerii sepsat několik zásadních zajímavostí, které byste měli vědět o videoherní sérii FIFA. Možná budete velmi překvapeni.

FIFU hrál zkrátka každý správný kluk a kdo říká, že ne, tak jednoduše nemá rád fotbal.

Podobné články

Doporučujeme

Další články