fb pixel Fidel Castro musí zemřít za každou cenu! Američané na vousatého komunistu spáchali přes šest stovek atentátů – G.cz
Vyhledávání

Fidel Castro musí zemřít za každou cenu! Američané na vousatého komunistu spáchali přes šest stovek atentátů

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Fidel Castro o sobě kdysi prohlásil, že kdyby se dávala zlatá medaile za největší počet přežitých atentátů, tak by ji dozajista vyhrál. Kubánský vůdce ležel Spojeným státům v žaludku od kubánské revoluce roku 1959 a americké tajné služby se Castra pokusily zabít 638krát. Podívejte se do naší galerie na 10 nejšílenějších atentátů na vousatého Kubánce!

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 26.6.2020, 12:22

Zesměšnit Američany znamená smrt!

Fidel Castro byl ve světě známý pro svou dlouholetou vládu nad Kubou, hustými revolucionářskými vousy a také svou zdánlivou imunitou před americkými pokusy o jeho zabití. Když se tehdy ještě mladému Castrovi podařilo v roce 1959 svrhnout nepopulární vládu pravicového diktátora Fulgencia Batisty, čekal celý svět napjatě, jak dlouho potrvá, než se Spojené státy pokusí novou socialistickou vládu svrhnout. Představa mít 150 km od floridského pobřeží komunistický stát nebyla žádnému americkému prezidentovi zrovna po chuti.

Každý, kdo má alespoň základní povědomí o moderních dějinách, ví, že pokus o antikomunistický převrat se Američanům zrovna dvakrát nepovedl. Invaze v zátoce Sviní z roku 1961 skončila naprostým fiaskem a Spojené státy se dostaly pod ostrou kritiku ze strany celého světa proto, že se pokouší zasahovat do suverenity cizího státu. Veřejné ponížení pak udělalo z Castra hrdinu v očích komunistických národů a z mladého revolucionáře se rázem stala hlavní tvář „protiimperialistického boje“. Kubánská krize roku 1962, která málem skončila jadernou válkou mezi Spojenými státy a Sovětským svazem, pak učinila přítrž jakýmkoliv dalším pokusům o americkou invazi na Kubu.

Když se tedy Američané nemohli spolehnout na konvenční vojenskou invazi, rozhodli se pokusit změnit režim na Kubě svým osvědčeným způsobem. Prostě problém hodili CIA, která se nemohla dočkat, až se pustí do dalšího antikomunistického převratu – ostatně tak jako to již stihla provést v Íránu, Guatemale, Kongu a Jižním Vietnamu. CIA v rámci svých operací mimo jiné financovala opozici či šířila protikomunistickou propagandu. To ovšem na změnu režimu obvykle nestačí, a proto se operativci rozhodli řídit starou dobrou poučkou: „Uřízni hlavu a tělo odpadne samo.“ Tedy – když nemůžeme napadnout Kubu, co takhle vyřídit Castra? Jak se ale ukázalo, zabít fousatého diktátora se ukázalo být i nad síly obávané CIA.

Podle kubánských zdrojů se Spojené státy měly pokusit o neuvěřitelných 638 pokusů o zabití Fidela Castra, z nichž se ale nepodařil ani jeden. Nejvícekrát se měla o Fidelův život pokusit Reaganova administrativa, které se ani na 197. pokus nepodařilo kubánského komunistu zabít. Některé pokusy byly tak šílené, že zní jako vystřižené z hollywoodských filmů. Těch 10 nejbizarnějších si můžete prohlédnout v následující galerii:

Fidel nakonec dožil v požehnaném věku 90 let a se smíchem pak prohlašoval, že kdyby bylo přežívání atentátů na olympiádě, dozajista by vyhrál zlatou medaili.

Podobné články

Doporučujeme

Další články